Koyun ve keçi sütünün fiziksel - kimyasal özellikleri bakımından karşılaştırılması
Comparison in terms of physi̇cal-chemi̇cal properties of sheep and goat milks
  1. Tez No: 434580
  2. Yazar: MEHMET YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, koyun ve keçi sütünün fiziksel-kimyasal özellikleri bakımından karşılaştırması amacıyla planlanmıştır. Çalışmanın materyalini, koyun ve keçi sütünün fiziksel-kimyasal özelliklerini yayınlayan tez, proje, kitap ve makaleler oluşturmuştur. Keçi sütü, koyun sütünden daha tatlıdır. Koyun sütünden yaygın olarak peynir, tereyağı ve yoğurt, keçi sütünden ise dondurma, krema beyaz peynir, yoğurt ve süt tozu üretilmektedir. Koyun sütü, keçi sütünden daha fazla yağ, protein, toplam kuru madde, kalsiyum, fosfor, sodyum, vitamin E, vitamin B9 ve vitamin B12 içermektedir. Keçi sütü, koyun sütünden daha fazla demir, klor ve potasyum içermektedir. Koyun ve keçi sütünün fiziksel özelliklerinin (yoğunluk, donma noktası, laktik asit, pH) ise benzer olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to evaluate comparatively in terms of physical-chemical properties of the sheep and goat's milk. The material of the study was created from thesis, project, book and articles on of physical-chemical properties of the sheep and goat's milk. The taste of goat milk is sweeter than taht of sheep milk. Sheep milk is commonly made into cheese, butter and yogurt. Goats milk is made into icecream, creamy white cheese, yogurt and dried milk. Sheep's milk contains more fat, proten, total solids, calcium, phosphorus, sodium, vitamin E, vitamin B9 and vitamin B12 than goat's milk. Goat's milk contains more ferrum, chlorine and potassium than sheep's milk. Physical properties (density, freezing point, lactic acidity, pH) of the sheep and goat's milk are similar.