Bilateral diziler için fark dizi uzayları
Difference sequence spaces of bilateral sequences
- Tez No: 434593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada ilk olarak konuya ait temel tanım ve teoremler, önceki çalışmalardan örnekler ve kullanılan materyal ve yöntem verildi. Daha sonra bazı fark dizi uzaylarının tanımı, bu dizi uzaylarının dual uzayları ve bazı matris dönüşümleri verildi. Ardından bilateral dizilerin fark dizileri tanımlandı. Bu dizi uzaylarının bazı topolojik özellikleri incelendi. Bu fark dizi uzaylarının dual uzayları hesaplanarak matris dönüşümleri karakterize edildi. Son olarak da bazı sonuç ve öneriler verilerek çalışma sonlandırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study fundamental definitons and theorems, examples from former studies, used method and material are given firstly. Then definitons of some difference sequence spaces, their duals, and some matrix transformations are given. Next, difference sequence spaces of bilateral sequences are defined. Some topological properties of them are investigated. Their matrix transformations are characterized by computing dual spaces of these difference sequence spaces. Finally, it is concluded by given some result and comments.