Medial menisküs lezyonu olan hastalarda Q açısı'nın değerlendirilmesi
Assesment of the Q angle in patients with medial meniscus lesions
  1. Tez No: 385289
  2. Yazar: NİHAL SÜMEYYE ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EVREN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Diz eklemi insan vücudundaki, en kompleks ve en büyük eklemdir. Eklemin fonksiyon görmesinde gerek statik gerekse dinamik stabilitenin sağlanması için, normal biyomekanik özelliklere sahip olması gerekmektedir. Q açısı, diz eklemine etki eden m. quadriceps femoris'in çekiş açısını gösteren biyomekanik bir ölçümdür. Medial menisküs lezyonları diz ekleminde en sık rastlanan patolojilerdendir.M. quadriceps femoris atrofisi menisküs lezyonlarında görülebilecek bulgulardan birisidir. Bu çalışmada medial menisküs lezyonu olan hastalarda Q açısının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya etik kurul onayı aldıktan sonra başladık. Çalışmaya, Turgut Özal Tıp Merkezi FTR AD'na başvuran, medial menisküs lezyonu tanısı almış, 20-50 yaş arası 24 erkek hasta ile aynı yaş grubundan 28 sağlıklı erkek gönüllü dahil edildi. Ölçümler, standart plastik goniometre ile sırtüstü yatış pozisyonunda, diz ekstansiyondayken yapıldı. Lezyonlu dizler ile kontrol grubundaki aynı taraf dizlerin, kontrol grubunun her iki dizinin ve hastaların sağlam dizleri ile kontrol grubunun aynı taraf dizlerinin Q açıları karşılaştırıldı. Verilerin analizinde SPSS 11.5 programı kullanıldı. Bulgular: Lezyonlu dizlerde ortalama Q açısı değeri 15° iken, kontrol grubunda sol dizde ortalama 9.5° ve sağ dizde ise ortalama 9.6° idi. Lezyonlu dizler ile kontrol grubundaki aynı taraf dizler arasında ve hasta grubunun kendi dizleri arasında Q açısı bakımından anlamlı fark vardı. Sonuç: Medial menisküs lezyonlu hastalarda Q açısı değerleri lezyonsuz dizlere göre anlamlı derecede artmıştır. Ancak kas kuvveti ölçümü ve dominans gibi faktörleri de içeren ileri çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The knee joint is the most complex and the biggest joint of human body. In order to get either static or dynamic stability which necessary for normal joint function the joint must have normal biomechanic features. The Q angle is a biomechanic meausurement that represents the pulling angle of Quadriceps muscle. Medial meniscus lesions is one of the most common lesions of the knee joint. Atrophy of the Quadriceps muscle is one of the symptoms, can be seen in medial meniscus lesions. In this present study, ıt was aimed to asses the Q angle in patients with medial meniscus lesion. Material and Method: We started our study after the ethical committee approval. Twenty four adult male patients, ages between 20-50 years old,with medial meniscus lesion who were applied to Phyisical Therapy and Rehabilitation Outpatient Clinic of Turgut Ozal Medical Center and 28 volunteered healthy adult male controls in the same age group were included to our study. All measurements were done as subjects placed in supine position and full knee extansion by standardised plastic goniometer. Knees with lesion and same knees of controls, bilateral knees of control group, healthy knees of patient group and same knees of controls were compared.. Results: The average Q angle value in knees with lesion was 15° while it was 9,6° for right and 9,5° for left knees of healty controls. A statistically significant difference was noted between the knees with lesion in patient group and same side knees of controls, and between both knees of patient group Conclusion: The Q angle values were significantly increased in patients with medial meniscus lesion when compared with healthy knees. However, the further studies, measuring leg dominance and muscle strength are required.