Acil servise karın ağrısı ile başvuran hastalarda negatif laparotomiyi azaltmada nötrofil lenfosit oranının ve ortalama trombosit hacminin etkisi
The effect of neutrophi̇l/lymphocyte rati̇o and mean platelet volume to reduce negati̇ve laporotomy rates i̇n pati̇ents wi̇th abdomi̇nal pai̇n i̇n emergency department
- Tez No: 434630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ESAD TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve amaç: Akut apandisit başlangıçta sıklıkla yetersiz semptom sunan ve birçok hastalıkla karışabilen akut karın ağrısının en sık sebeplerinden birisidir ve dünyada halen en fazla yapılan karın içi operasyon appendektomidir. Artan tanı yöntemlerine rağmen perforasyon ve negatif appendektomi oranında halen azalma olmamıştır. Bu çalışmanın amacı sağ alt kadran ağrısı ile acil servise başvuran hastalarda çalışılan nötrofil, lenfosit, nötrofil/ lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacminin negatif appendektomiyi azaltmadaki etkisini tespit etmekti. Materyal ve metot: Çalışmaya 01.01.2014- 31.12.2014 tarihleri arasında İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi'nde akut apandisit ön tanısıyla operasyona alınan 131' i kadın 210' u erkek 341 hasta dahil edildi. Başvuru öncesi antibiyotik alan, travma öyküsü olan, kanser tanısı olan, 17 yas altı ve gebe olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Kriterleri karşılayan 318 hastanın patoloji raporları retrospektif olarak incelendi ve hastalar histopatolojik tanılarına göre; grup 1 akut apandisit tanısı almayanlar, grup 2 akut apandisit tanısı alanlar ve grup 3 komplike apandisit tanısı alan hastalar olarak 3 alt gruba ayrıldı. Gruplar arasında nötrofil ve lenfosit sayıları, nötrofil/lenfosit oranları ve ortalama trombosit hacmi değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 318 hastanın 196'sı erkek ve 122'si kadındı. Erkek hasta yaş ortalaması 33,29+ 13 ve kadın hastaların yaş ortalaması 32.8+13,25 idi. Yaş açısından gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. Hastaların %15,7'si (50) akut apandisit tanısı almayan grupta iken; %79,2'si (252) akut apandisit tanısı aldı ve %5'i (16) ise komplike apandisit tanısı aldı. Çalışılan nötrofil/lenfosit oranı kesim değeri 4,659; akut apandisiti ayırt etmedeki sensitivitesi %69, spesifitesi ise %70 saptandı ve akut apandisitli olguları normal appendiksli olgulardan ayırmada istatistiksel anlamlı bulundu fakat akut apandisitli olguları komplike apandisitli olgulardan ayırmada istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Ortalama trombosit hacminin ise apandisit tanısında istatistiksel önemi olmadığı sonucuna varıldı. Sonuç: Akut apandisit karın ağrısıyla başvuran hastalarda en yaygın acil cerrahi problemlerden biridir. Zamanında ve doğru tanı gereklidir, diğer yandan yüksek negatif appendektomi oranları önemli bir problem olmaya devam etmektedir. Bu nedenle kesin tanı için basit, hızlı ve güvenilir testlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bizim çalışmamızın bir sonucu olarak, preoperatif nötrofil/lenfosit oranı bu amaç için değerli bir veridir. Çalışmamızın acil servis uygulamalarında kesin tanı için oluşturulacak yeni protokollere katkı sağlayabileceğini ümit etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introductıon: Acute appendicitis is one of the most common cause of abdominal pain which offen offering insufficient symptoms and may interfere many diseases and appendectomy is the most performed intraabdominal operation in the world. Despite of the use of advanced technology diagnostic methods, it is not shown a decrease in perforation and negative appendectomy rates. The aim of this study is to identfy the effect of obtained neutrophil, lymphocyt, neutrophyl/lymphocyt ratio and mean platelet volume with right lower quadrant pain in reducing the negative appendectomy. Material and methods: 341 patients who have operated with initial diagnosis of acuteappendicitis in İzmir Atatürk Research and Trainig Hospital between 01.01.2014 and 31.12.2014 were inclueded in this study. The patients who had taking antibiotics before admission, trauma history, cancer history, pregnancy and under age of 17 were exclueded. Histopathologic reports of 318 patients who met criterias were evaluated retrospectively and the patients divided into 3 groups in terms of histopathologic reports as non-acute appendicitis (group 1), acute appendicitis (group 2) and complicated appendicitis (group 3). Neutrophil and lymphocyte values, neutrophil/lymphocyte ratio and mean platelet volume values were compared between groups. Results: 318 patients inclueded in this study; 196 of these were male and 122 of these were female. The mean age of males were 33,29+ 13 and of females 32,8+ 13,25. There were no statistically significant differences between groups in terms of age. %15,7 (n=50) of the patients were in non-acute appendicitis group however %79,2 (n=252) of the patients had the diagnosis of acute appendicitis and %5 (n=16) of the patients had the diagnosis of complicated appendicitis. Cut-off value of obtained neutrophil/lymphocyte ratio determined 4,659; sensivity of %69 and spesifity of %70 in predicting acute appendicitis and neutrophil/lymphocyte ratio was statistically significant to differentiate non-acute appendicitis from acute appendicitis but there was no statistically significance to differentiate acute appendicitis from complicated appendisitis. Finally it is conclueded that mean platelet volume had no statistically significant to diagnose acute appendicitis. Conclusion: Acute appendicitis is one of the most frequent emergency surgical problem of the patients with abdominal pain. Timely and accurate diagnosis is essential, on the other hand high negative appendectomy rates are continuing an important problem so simple, fast and reliable tests are necessary to definitive diagnosis. As a result of our study, we found out that preoperative neutrophil/lymphocyt ratio is a valuable data for this purpose. We hope that our study may contribute to developing new prothocols for definitive diagnosis in emergency department.