Türk Cumhuriyetleri'nden gelen üniversiteli öğrenciler üzerine antropometrik bir çalışma
An Anthropometric research on the university students coming from Turkish republics
- Tez No: 43469
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Ev Ekonomisi, Anthropology, Home Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET 1993-94 öğretim yılında Türkiye' de üniversite öğrenimi görmekte olan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistanlı öğrenciler üzerine antropometrik bir çalışma yapılmıştır. Yapılan bu araştırmada Orta Asyalı ve Azerbaycanlı öğrencilerin bedensel yapıları belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen bu veriler Türk gençlerinin değerleri ile istatistiksel olarak karşılaştırmıştır. Ayrıca bu öğrencilerin Türkiye' de ve ülkelerindeki beslenme durumlarını belirleyebilmek amacı ile deneklere beslenme anketi uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini 143' ü kız, 228' i erkek toplam 371 denek oluşturmaktadır. Araştırmada International Biological Programme ( IBP ) tarafından belirlenen 22 antropometrik değişken ve 13 endis kullanılmıştır. Araştırmanın istatistiksel değerlendirmesinde ise her bir grubun antropometrik değişken değerleri ve endis değerleri arasındaki anlamlılık ilişkileri i değerleri hesaplanarak (p< 0.05) belirlenmiştir. Araştırma sonuçlan değerlendirildiğinde Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve Azerbaycan' dan gelen öğrencilerin bedensel yapıları ile Türk gençlerinin bedensel yapılan arasında fazlaca benzerlik saptanmamıştır. Türk kızları ile en büyük benzerlik Özbek, en az benzerlik ise Kazak kızlarladır. Erkek öğrenciler için Türk erkekleri ile bedensel yapıdaki en büyük benzerlik Türkmen, en az benzerlik ise Azeri ve Kazak erkeklerledir.11 Deneklere uygulanan beslenme anketleri değerlendirildiğinde Orta Asyalı ve Azeri gençlerin ülkelerinde -besin grupları açısından- en fazla et ve türevlerini, Türkiye' de ise kurubaklagilleri tükettikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY in 1993-94 educational year, an anthropometric study has been made on the students from Azerbaijan, Kazakhstan, Kirgfuzistan, Uzbekistan and Turkmen SSR who receive university education in Turkey, in this research, the physical structures of the Central Asian and Azerbaijani students have been tried to be determined. The data obtained have been statistically compared with the values of the Turkish youth. Also, in order to determine the nutrition of these students in Turkey and their own countries, a nutrition inquiry has been applied on the test subjects. 143 females, 228 males totally 371 test subjets, from the example of the research. In the research, 22 anthropometric variables, and 13 indices determined by International Biological Programme ( IBP ) have been used. In the statistical evaluation of the research, the relations of meaningfulness between the anthropometric variables and indices of each group has been determined as by calculating t values. When the results of the research are evaluated, not a great deal of resemblance have been alienated between the physical structures of students coming from the Central Asia Turkish Republics and Azerbaijan and the Turkish youth. The greatest resemblance of Turkish females is to Uzbeks while least is to Kazakhs. For the male students, in physical structure, the greatest resemblance is to Turkmens while the least is to Azerbaijanis and Kazakhs.IV When the nutrition inquiries applied on the test subjects have been evaluated - considering the food stuff groups - the result has appeared that the Central Asian and Azerbaijani youth mostiy consume meat and its by-products in their own countries whereas they consume dried leguminosae in Turkey.