İşbirliğine dayalı öğretim yönteminde kullanılan değerlendirme biçiminin öğrencilerin erişi ve tutumlarına etkisi
The Effects of students achievement and attitudes of used assessment in the units of national history course the use of cooperative learning in the second grade of middle school
  1. Tez No: 43468
  2. Yazar: ALİ MURAT SÜNBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Orta II Milli Tarih dersinde işbirlikli öğretim yönteminin kullanılması sırasında grupla değerlendirme, bireysel değerlendirme ve hiç bir değerlendirme yapmamanın öğrenci erişi ve tutumları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi 1993-1994 öğretim yılında Meram Ortaokulu 2. sınıfına devam eden 85 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmanın denencelerine ilişkin bilgiler, geliştirilen tutum ölçeği ve başarı testiyle elde edilmiştir. Tutum ölçeği ve erişi testinden elde edilen veriler üzerinde tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Toplanan bilgilere uygulanan istatistiksel analizlerin sonunda elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir. l.Orta II Milli Tarih dersinde işbirliğine dayalı öğretim yönteminin kullanılması sırasında grupla değerlendirme, bireysel değerlendirme ve hiç bir değerlendirme yapmama öğrenci erişileri arasında anlamlı bir fark vardır. a. Grupla değerlendirme yapma öğrenci erişileri üzerinde bireysel değerlendirmeden daha etkilidir. b. Grupla değerlendirme, öğrenci erişileri üzerinde hiç bir değerlendirme yapmamadan daha etkilidir.c. Bireysel değerlendirme ile hiçbir değerlendirme yapmama arasında öğrenci erişilen üzerinde bir fark bulunamamıştır. 2. Orta II Milli tarih dersinde işbirlikli öğretim yönteminin kullanılması sırasında, grupla değerlendirme, bireysel değerlendirme ve hiçbir değerlendirme yapmamanın öğrenci tutumlarını kazandırma açısından aralarında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this research, the effects of individual assessment, group assessment and assessment students' achievement and attitudes were investigated in the second grade of middle school. The units of National History Course the use of cooperative learning. Study group consisted of 85 students attending to Meram Middle School in 1993-1994 Scholarship Year. Information related to the research hypothesis was obtained by using attitude scale and achievement tests. One way variance analysis was administered to evaluate the data obtained from attitude scale and achievement tests. The findings obtained from the statistical analysis can be summarized as follows; 1.