Eğitim fakültesi öğrencilerinin benlik imajının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The Investigation of the educational faculty students self-image in the light of the influence of different variables
  1. Tez No: 43470
  2. Yazar: SEVGİ ZIRH
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİLÜFER VOLTAN(ACAR)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin benlik imajları, cinsiyet, sınıl; ailesinin yanında olup olmama, okudukları anabilim dalı, gelir düzeyi, anne ve babanın öğrenim durumu değişkenleri açısından incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan benlik imajmı ölçmek üzere Offer ve arkadaşları tararından geliştirilen“Offer Benlik İmaj Envanteri”(Ek-II) kullanılmıştır. Bağımsız değişkenleri ölçmek için ise“Kişisel Bilgi Formu”(Ek-I) kullanılmşıtır. Bu çalışma 1993-94 öğretim yılında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim dalı, Eğitimde Ölçme Değerlendirme Anabilim dalı ve Eğitim Programı ve Öğretimi Anabilim dalı 1. ve 4. sınıflarında öğrenim gören toplam 178 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Ülkemizde İnanç (1987) tarafından lise düzeyinde geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan Offer Benlik İmaj Envanterinin, üniversite düzeyinde geçerlik ve güvenirlik çalışması bu araştırmada yapılmıştır. Araştırmada öğrencilerin cinsiyetlerine, sınıflarına, ailelerinin yanında olup olmamalarına, okudukları Anabilim dalma göre benlik imajları arasında fark olup olmadığını bulmak üzere bağımsız gruplar içm kullanılan t test uygulanmıştır. Gelir düzeyi, anne ve babanın öğrenim durumu gibi değişkenler açısından benlik imajlarının karşılaştırılması, tek yönlü varyans analizi ile yapılmıştır. İstatistik çözümlemeler sonucu elde edinilen önemli farkların hangi gruplardan kaynaklandığı, varyans analizi sonrası kullanılan t - testi ile kontrol edilmiştir. Önem düzeyi.05 olarak alınmıştır. Elde edilen bulgular kızların Sosyal, Ailesel ve Uyumsal Benlik İmajlarının erkeklere göre daha olumlu olduğunu ancak kız ve erkek öğrencilerin Psikolojik, Cinsel ve Genel Benlik İmajları arasında fark olmadığını göstermiştir.m Birinci ve 4. sınıf öğrencilerinin Psikolojik, Sosyal, Ailesel, Uyumsal ve Genel Benlik İmajları arasındaki farklar önemli bulunmamıştır. Dördüncü sınıf öğrencilerinin Cinsel Benlik İmajının 1. sınıf öğrencilerinden daha olumlu olduğu gözlenmiştir. Ailesinin yanında olmayan öğrencilerin, ailesinin yanında olan öğrencilere nazaran daha olumlu Cinsel Benlik İmajına sahip olduğu bulunmuştur. Ailesinin yanında olan yada olmayan öğrencilerin Psikolojik, Sosyal, Ailesel, Uyumsal ve Genel Benlik İmajları arasında fark gözlenmemiştir. Okunulan Anabilim dalının öğrencilerin Benlik İmajları üzerinde etkisinin olmadığı saptanmıştır. Gelir düzeyi yüksek ve orta olan öğrencilerin Psikolojik ve Genel Benlik İmajlarının gelir düzeyi düşük olan öğrencilere göre daha olumlu olduğu bulunmuştur. Ancak gelir düzeyi yüksek ve orta olan öğrenciler arasında benlik imajları açısından fark gözlenmemiştir. Gelir düzeyine göre öğrencilerin Sosyal, Cinsel, Ailesel ve Uyumsal Benlik İmajları arasında fark bulunmamıştır. Annenin öğrenim durumuna ve babanın öğrenim durumuna göre öğrencilerin Psikolojik, Sosyal, Ailesel, Uyumsal ve Genel Benlik İmajlarında fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research, the self-image of university students has been studied in the light of the influences of sex, class, their being with or without their families, the fields they are majoring in, income, and parents education. The“ Offer Self- Image Inventory ”( Appendix II ) which was developed by Offer and his friends has been used to measure the dependent variable self-image. To measure the independent variables, Questionaire (Appendix I ) that was prepared by the researcher has been applied. This study was carried out over a total of 178 students attending 1st and 4th grades of various branches of the Hacettepe University Education Faculty. The Offer Self - Image Inventory was administered in 1987 by İnanç to high school students and tested for its reliablity and validity. In this research, the reliablity and validity of the Inventory had been found. In the research, the comparison of self-image levels according to the independent variables such as sex, class, being with or without family and majoring field have been found by t-tests. ANOVA was used to compare the students' self- image scores according to the independent variables such as income and parents education. In order to determine from which group the statistical defferences derived, t - test with a significiant level of.05 was utilized. As a result of the study, there was a difference in favor of females regarding in Social, Familial and the Coping Self compared to that of male students. It was found that there were no difference between the Psychological, Sexual and Total Self Image scores of girls and boys. The differences between 1st grade and 4th grade students' Psychological, Social, Familial, Coping and Total Self Images are not significant. There was adifference in favor of 4th grade students regarding in Sexual Self Image compared to that 1st grade students. It was found that students who are not living with their family have better Sexual Self Image than students who are living with their family. No difference was found between the Psychological, Social, Familial, Coping and Total Self Images of the students who are living with or without their family. The effect of majoring field on self image was not significant. When the self - image of students was studied according to income, in Psychological and Total Self Image scores the advantage has been found for the students who have high and middle income levels. But there were no significant difference found between the self images of students who have high and middle income levels. According to income, there were no difference between the Social, Sexual, Familial and Coping Self Images of students. According to the educational backgrounds of mothers and fathers, there wasn't any difference between the Psychological, Social, Sexual, Familial, Coping and Total Self Images of students.