Porsuk Çayı riparian vejetasyonunun sintaksonomik analizi (Eskişehir-Kütahya)
Syntaxonomical analysis of riparian vegetation of Porsuk Stream (Eskisehir-Kütahya)
  1. Tez No: 434692
  2. Yazar: EBRU ÖZDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Araştırma alanı İç Anadolu Bölgesi'nin batı ile Ege Bölgesi'nin doğu kesiminde bulunmaktadır. Bitki coğrafyası açısından İran-Turan ve Akdeniz floristik bölgelerinde yer almaktadır. Bölge kurak ve yarı kurak Akdeniz iklimi etkisi altındadır. Araştırma alanının florası tür ve tür altı seviyede 411 takson içermektedir. Alandaki hakim vejetasyonu riparian hidrofit ve riparian ağaç ve ağaçsı formasyondur. Vejetasyon Braun-Blanquet (1932) metodu ve JUICE 7.0 programı ile TWINSPAN kümeleme, NMDS ordinasyon yöntemleriyle analiz edilmiştir ve 10 bitki birliği tespit edilmiştir. Tespit edilen birliklerden 1 tanesi bilim dünyası için yenidir. Birlikler ve bağlı oldukları üst birimler aşağıdaki gibidir: SALICETEA PURPUREA Moor 1958 SALICETALIA PURPUREA Moor 1958 Salicion albae Soó 1930 Salicetum albae Issler 1926 POPULETALIA ALBAE Br.-Bl. ex. Tchou 1948 Populion albae Br.-Bl. ex. Tchou 1948 Populetum albae Br.-Bl. ex. Tchou 1948 Rubetum caesii ass. nova PHRAGMITO-MAGNOCARICETEA Klika in Klika et Novák 1941 PHRAGMITETALIA Koch 1926 Phragmition communis Koch 1926 Phragmetetum australis Savič 1926 Schoenoplectetum tabernaemontani Soó 1947 Typhetum latifoliae Nowiński 1930 Typhetum angustifolia Pignatti 1954 MAGNOCARICETALIA Pignatti 1954 Magnocaricion elatae Koch 1926 Cyperetum longi Micevski 1957 Caricetum gracilis Savič 1926 Galio palustris-Juncetum inflexi Venanzani et Gigante 2000
Özet (Çeviri)
The study area is located in the eastern part of Aegean Region and western part of Central Anatolia. There is from the Phytogeographic point of view Iran-Turan and Mediterranean Floristic Region. The study area is under the influences of Mediterranean climate with arid and semi-arid type. The Flora of the area consists of 411 taxa (infraspecies ranks.). The vegetation types dominated in the research area are riparian hidrofitic and riparian woody and shrubby formations. The vegetation of the area was analyzed according to the Braun-Blanquet approach with the help of JUICE 7.0, TWINSPAN clustering, NMDS ordination methods and classified into 10 associations. One of these associations is new for science. Associations and their higher units are as follows: SALICETEA PURPUREA Moor 1958 SALICETALIA PURPUREA Moor 1958 Salicion albae Soó 1930 Salicetum albae Issler 1926 POPULETALIA ALBAE Br.-Bl. ex. Tchou 1948 Populion albae Br.-Bl. ex. Tchou 1948 Populetum albae Br.-Bl. ex. Tchou 1948 Rubetum caesii ass. nova PHRAGMITO-MAGNOCARICETEA Klika in Klika et Novák 1941 PHRAGMITETALIA Koch 1926 Phragmition communis Koch 1926 Phragmetetum australis Savič 1926 Schoenoplectetum tabernaemontani Soó 1947 Typhetum latifoliae Nowiński 1930 Typhetum angustifolia Pignatti 1954 MAGNOCARICETALIA Pignatti 1954 Magnocaricion elatae Koch 1926 Cyperetum longi Micevski 1957 Caricetum gracilis Savič 1926 Galio palustris-Juncetum inflexi Venanzani et Gigante 2000