Sabah ve akşam tan vakitlerinde ufuk aydınlığının gözlemsel yolla incelenmesi
An observational study on horizontal brightness variation of dusk and dawn twilights
  1. Tez No: 434704
  2. Yazar: OĞUZHAN OKUYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İslam dininde ibadet vakitlerine karşılık gelen, akşam tanı ve imsak (fecr) olayları, Güneş'in ̶ ufuk altındaki konumuna bağlı olarak ̶ Yer/Arz atmosferinde oluşturduğu parlaklığa göre belirlenir. Bu vakitlerin, sistematik bir şekilde, gözlemsel yolla, günümüzün modern cihazlarına dayalı olarak incelendiği çalışmalar literatürde hemen hemen hiç bulunmamaktadır. Bu çalışmada, İslam dini açısından büyük önem arz eden bu gök (akşam tan'ı ve fecr) olaylarının, ışığa duyarlı modern cihazlar (CCD dedektörü) ile yapılan gözlemleri incelenmiş; elde edilen sonuçlar çeşitli istatistiki yöntemlerle değerlendirilmiştir. Aletsel yolla elde edilen gözlemlerin değerlendirilmesi sonucunda, akşam tan'ı bitiş anı ve sabah fecr başlangıç anının, astronomik“tan”vakti ile tam bir uyum içerisinde olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The dusk and dawn phenomena occured during sunset and sunrise which define two major prayer times in Islam, namely, isha and fajr, are formed by the gradual illumination of terrestrial atmosphere by refracted light of the Sun depending on its celestial position below horizon. Such systematic studies of atmospheric brightness variations at dusk and dawn times based on modern CCD dedectors are too rare in the literature. In the present thesis, observations of horizontal brightness variations occuring through the dusk and dawn (the fajr) events which are very essential with respect to Islamic jurisprudence terms, are analyzed on the basis of some statistical techniques. As the result of observational studies, it is shown that the expiration time of the dusk and the beginning moment of the dawn, i.e., the fajr, are fully consistent with the definition of astronomical twilight.