İkinci Dünya Savaşının ortaya çıkışının Türk basınındaki yansımaları (Temmuz 1939-Haziran 1940)
The emergence of World War II reflections on the Turkish press (July 1939-June 1940)
  1. Tez No: 265901
  2. Yazar: NURGÜL DEMİRBAY BALTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
İkinci Dünya Savaşı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye üzerinde de önemli etkiler bırakmıştır. İsmet İnönü önderliğindeki Türkiye, savaş boyunca denge siyaseti takip ederek kendisini savaş dışında tutmuştur. Dönemin Türk basını da hükümetin politikalarına paralel bir yayın politikası yürütmüştür. Bu çalışmamızda İkinci Dünya Savaşı'nın ortaya çıkışının Türk basınındaki yansımalarını ortaya koymaktayız. Savaş döneminde Türk basınına sansür uygulanmamıştır ancak basın sıkı bir denetim altında tutulmuştur. Zaman zaman gazete başyazarlarına yazacakları ve yazmayacakları konular hakkında bile tebliğlerde bulunulmuştur. Bu sıkı denetim çevresinde basın da hükümetin dış politikasına uyarak savaşın ortaya çıkmasıyla beraber müttefikleri desteklemiş ve Türkiye'nin savaş dışı kalmasına övgülerde bulunmuşlardır.Savaş döneminde ona yakın yüksek tirajlı gazete çıkarılmıştır. Biz bu çalışmamızda bu gazetelerden Cumhuriyet, Ulus, Akşam, Yeni Sabah ve Tan gazetelerini kaynak olarak kullandık. Çalışmamızdaki amaç ; savaşın ortaya çıkışıyla birlikte bunun Türk basınında ne gibi etkiler yarattığı, basının büyük devletler hakkındaki görüşlerini ve hükümet-basın ilişkilerini ortaya koymaktır.Çalışmayı hazırlarken başta Taksim Atatürk Kitaplığı olmak üzere Beyazıt Kütüphanesi, Cumhuriyet Özel Arşivi, Sakarya Üniversitesi Kütüphanesi, 19 Mayıs Üniversitesi Kütüphanesinden faydalanılmıştır. Çalışmaya konu olan gazeteler, günü gününe taranmış ve fotoğrafları çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
World War II placed significant influence on Turkey as whole world. Turkey was out of the war during the war period following balance politics under leadership of İsmet İnönü. Also Turkish press was followed same politics with government. We are displaying here World War II rise and reflection at Turkish press.Turkish press was not muzzled during the war period, but keeps down strictly. Even sometimes, notified to the post of the editorial writer which subject was writable or not. After War rice, the press complied government foreign politics, advocated to the allies and praised Turkey to stay out of the War in this strict inspection.Nearly ten widely circulated newspapers run at war period. We feed off Cumhuriyet, Ulus, Akşam, Yeni Sabah and Tan newspapers from the circulated newspapers for this study. The aim of our study; how Turkish press effected along with war rice, view of press about great powers, government and press relationship.While preparing the study, firstly benefit from Taksim Atatürk Library and Beyazıt Library, Cumhuriyet Private Archive, Sakarya University Library, 19 Mayıs University Library. Newspapers are subject to study scanned day to day and photos were taken.