Meyve hasadına yardımcı platform tasarımı
Designing a platform to help for fruit harvesting
- Tez No: 434718
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ülkemizde özellikle sofralık olarak tüketilen meyvelerin hasadı yoğun olarak elle yapılmaktadır. Tarım işçileri çoğunlukla bir toplama kabı ve merdiven yardımıyla elle hasat işlemini gerçekleştirmektedirler. Merdivene inilip çıkılması, hasat işlemi devam ederken doldurulan toplama kabının boşaltılması, merdivenin ağaç tacı etrafında yer değiştirilmesi gibi benzeri sebeplerle kayıp zamanlar oluşmaktadır. Bu kayıp zamanlar çalışma verimliliğini azaltmaktadır. Toplama kaplarının hacimlerinin sınırlı olması sebebiyle hasat sürekliliği kesintiye uğrayabilmektedir. Ülkemizde iş kazaları kayıtları sağlıklı olarak tutulmamasına rağmen meyve hasadında çalışmanın güvenlik açısından riskli olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, iş güvenliği ile ilgili sakıncaların ve kayıp zamanların en aza indirilmesi hedeflenmiştir. Hasat işçilerinin meyve tacının yüksek bölgelerine güvenle ulaşmalarını sağlayabilecek meyve hasadına yardımcı bir platform prototipi tasarlanmış, projelendirilmiş ve imal edilmiştir. Ayrıca bu meyve hasat platformu, toplanan ürünün kasalar için ayrılan yere yerleştirilerek kolaylıkla taşınmasını sağlayabilecek ve işletmede bulunan tarım arabasına monte edilebilecektir. Bu platform düşey eksende aşağı yukarı hareket edebilecek ve ağaç tacına doğru sağa ve sola açılabilecek özelliktedir. Geliştirilen bu prototip ile elle ve meyve hasat platformu ile toplanan meyve miktarları karşılaştırılmıştır. Yapılan istatistik analiz sonucunda platform ile meyve hasadında elle meyve hasadına göre %28 daha fazla meyve toplandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, especially the harvesting for fresh fruit market is done by hand. Agricultural workers mostly perform the operation using a picking bag and ladder. Missing times have been composed due to climbing and go down ladder, emptying filled picking bag while the harvesting process continuing, changing places of ladder around the tree crown etc. These missing times have reduced work efficiency. Because of limited volume of picking bag, harvest continuity can be interrupted. In our country work accidents can't be recorded reliably, fruit harvesting is known risky in terms of occupational safety. In this study, these drawbacks related with occupational safety and lost time is aimed to minimize. A prototype of orchard platform was manufactured to allow fruit harvest workers to reach high zone of tree crown safely. Also this orchard platform aimed to provide harvested fruit containers to be transported easily at reserved space and it can be mounted on a trailer in agricultural enterprises. This platform can be move up and down vertically and open right and left towards to tree crown. Fruit harvesting with developed prototype and fruit harvesting by hand were compared in terms of harvested fruit amount. According to statistical analysis, fruit harvesting with platform was collected 28% more fruit than fruit harvesting by hand.