Alibeyhüyüğü sulama kooperatifi alanında sulama uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of irrigation applications in Alibeyhüyüğü irrigation cooperative area
  1. Tez No: 434717
  2. Yazar: İLHAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ERSOY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Konya ili Çumra ilçesindeki Alibeyhüyüğü sulama kooperatifi alanında yeraltı suyu kullanan çiftçilerin sulama uygulamalarının değerlendirilmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Kooperatif kayıtları incelenerek tezin amacına uygun farklı ürün ve farklı yıllara ait sulama uygulamalarının olmasına dikkat edilerek parseller seçilmiştir. Seçilen parsellerde uygulanan sulama suyu miktarları ve sulama tarihleri kooperatif kayıtlarından alınmıştır. IRSIS yazılımında mevcut sulama uygulamaları değerlendirilmiş ve optimum sulama zamanı planları hazırlanarak karşılaştırılmıştır. Çiftçilerin ödedikleri su ücretlerinin büyük bir kısmını enerji bedelleri oluşturmasına rağmen suyu etkin bir şekilde kullanmadıkları ve plansız yapılan sulamalardan da beklenen faydayı elde edemedikleri belirlenmiştir. Fazla miktarda yapılan sulamalara rağmen verimde düşüşler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present research was conducted to assess the irrigation application in groundwater irrigation district of Alibeyhüyüğü Irrigation Cooperative in Çumra town of Konya province. Investigated plots were so selected as to include different cropping patterns and different years. Amount of applied irrigation water and irrigation dates were taken from cooperative records. Current irrigation applications were assessed through IRSIS irrigation scheduling software. Optimum irrigation scheduling plans were prepared with this software and compared with the current applications. Although energy costs constituted the greatest portion of water fees paid by farmers, it was observed that they were not using water efficiently and thus they were not able to get desired benefits from irrigations. Excessive water uses resulted in significant yield losses.