Vişne hasadında mekanizasyon olanakları üzerinde bir araştırma
A Research on the mechanical harvestability of sour cherries
  1. Tez No: 8102
  2. Yazar: SELİM ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ii ÖZET Doktora Tezi VİŞNE HASADINDA MEKANİZASYON OLANAKLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Selim ÇETİNKAYA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Doğan ERDO?AN 1989, Sayfa: 64 Jüri: Prof.Dr. Doğan ERDO?AN Prof. Dr, Süleyman KADAYIFÇILAR Prof. Dr. Bilge ERDİLLER Son yıllarda meyve işleme endüstrisinin artan vişne ihtiyacına ek olarak, ürünü en uygun dönemde hasat edebilme arzusu, ucuz ve çabuk hasat yöntemlerinin geliştirilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Sofralık meyve hasadında, hasat yardımcı araçları kullanılarak, elle toplama önemini korurken, işlenecek meyve hasadında gün geçtikçe daha yüksek oranda mekanizasyona gidilmektedir. Bu araştırmada, geliştirilen kablolu bir silkeleyici ile şemsiye tipi bir tutma platformu kullanılarak, etkili vişne hasadı için gerekli özellikler araştırılmıştır. Silkeleme frekans ve genliğinin değişik kombinasyonları ile iki değişik ethrel konsantrasyonu denenmiş, % 93,6 ya kadar düşürme gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, Kütahya vişnesinin makina ile hasadının uygulanabilir olduğunu göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER : Kütahya vişnesi, mekanizasyon, mekanik hasat, silkeleyici, tutma platformu.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT PhD Thesis A RESEARCH ON THE MECHANICAL HARVESTABILITY OF SOUR CHERRIES Selim ÇETİNKAYA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor: Prof.Dr. Doğan ERDO?AN 1989, Page: 64 Jury: Prof.Dr. Doğan ERDO?AN Prof. Dr. Süleyman KADÂYHÇI1AR Prof. Dr. Bilge ERDÎLLER In recent years, increasing demand of fruit processing industry and harvesting cherries within agrotechnically optimal periods has resulted in a need for development of quick and less expensive harvesting procedures. Hand picking with the help of harvesting aids, still has a great importance in the area of fresh market harvesting. But, fruit intended for processing is generally harvested mechanically. A cable shaker and an umbrella type catching frame were constructed and used and the requirements of effective cherry harvesting were studied in this research. Different combinations of stroke length and frequency of shake with two different ethrel concentrations were tried. Up to 93.6 % removal were achieved. Trials have shown that mechanical harvesting of Kütahya sour cherries is practical. KEY WORDS : Kütahya sour cherries, mechanization, mechanical harvesting, shaker, catching frame.