Analitik ağ süreci tekniği ile traktör pazar payı tahmini
Tractor market share estimation by using analytic network process
  1. Tez No: 434720
  2. Yazar: BAHAR KAPUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ GÜRHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Sivil Havacılık, Ziraat, Industrial and Industrial Engineering, Civil Aviation, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Traktör, tarım sektöründe gerek sürdürülebilirlik gerek de sosyo ekonomik olarak oldukça önemli bir yere sahiptir. Bir traktör satın almanın, sektörde kişisel olarak yapılan en büyük harcamalardan biri olduğu söylenebilir. Ayrıca, tüketicilerin bir traktörde aradıkları özellikler de bölgesel koşulların da farklılığından dolayı yapılacak işler açısından da çok çeşitlidir. Çok sayıda seçeneğin ve kriterin bulunduğu böylesi bir ortamda işletmeci/kullanıcı traktör satın alırken karar vermede zorlanmaktadır. Günümüz traktör sektörü tüketicilere çok çeşitli marka ve modeller sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan Analitik Ağ Süreci (AAS) yöntemi ile öncelikle kurgulanan analitik serimdeki belirlenen kriter ve alt kriter ağırlıklarının bulunup yorumlanması, devamında ise Türkiye traktör pazar payının tahmin edilmeye çalışılmasıdır. Çalışmanın çıkış noktasında, traktör pazar payı serimi unsurları olan kriterler arasındaki bağlılıklar, karşılıklı ilişkiler ile geri bildirimler dikkate alınarak, seçilmiş sektör pastasında büyük dilimi olan 5 markanın tanımlanan ilişkileri dikkate alınarak, performans göstergeleri olan ağırlıklar belirlenmeye çalışılmış, ilgili karar problemi, AAS çözüm yaklaşımı süreci içerisinde aşama aşama yapılandırılmıştır. Marka değerlendirmeleri ise ağ sürecine, kriter ağırlıkları belirlendikten sonra dahil edilmiştir. Çalışma düzeni 2013 yılı için kurgulanmış olup yeni traktör ve ikinci el traktör pazarlarına ayrı ayrı tahminleme yapılmıştır. Modeli oluşturan bu kümeler içerisinde, yeni traktör için yapılan incelemede; sırasıyla çeki performansı, beygir gücü, yakıt tüketimi, vites kademe seçenekleri ve lastik varyantları kriterlerinin ağırlık bakımından öne çıktığı görülmektedir. Marka rengi alt kriterinin ise tüketici traktör satın alma tercihinde en az ağırlığa sahip olduğu görülmüştür. Yeni traktör tercihi yapacak olan kullanıcı, kriter ağırlığı bakımından 'Performans' ana kriterini birinci sırada dikkate almaktadır. İkinci el traktör tercihinde ise kriter ve alt kriter ağırlıkları incelendiğinde; sırasıyla yakıt tüketimi, satış fiyatı, beygir gücü, çeki performansı ve vites kademe seçenekleri alt kriterlerinin ağırlık bakımından öne çıktığı görülmektedir. İkinci el traktör tercihi yapacak olan kullanıcı, kriter ağırlığı bakımından 'Ekonomiklik' ana kriterini birinci sırada dikkate almaktadır. Analitik ağ süreci ile pazar payları“Yeni”ve“İkinci El”tahmin edilen traktör firmalarının gerçek pazar payları ile yapılan karşılaştırmada tahmini değerlerin gerçek değerlere sektor liderliği bazında oldukça yakın olduğu gözlemlenmiştir. Ancak yapılacak tahmin çalışmalarında ilgili yılların sektör koşullarını gözardı etmemek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Tractors, sustainability should be required in the agricultural sector also has an important place in socio-economic. Buy a tractor getting, done personally in the sector it said to be one of the biggest expenses. In addition, consumers in terms of work to be done because of the differences in the characteristics they look for in a tractor regional conditions are very different. The many choices and criteria in such an environment where the operator / user is forced to decide when buying a tractor. Today's tractor industry offers a wide variety of brands and models to consumers. The purpose of this study, Analytic Network Process is one of the multi-criteria decision-making methods (AAS) and the priorities identified in my fictionalized analytical series of criteria and sub-criteria to be reviewed availability of weight method, in the sequel is to try to predict the Turkey tractor market share. At the exit point of the study, the tractor market share series my element loyalties between the criteria, taking into account feedback on bilateral relations in selected sectors cake considering the huge slice of the 5 relationships that define the brand, have tried to determine the weights of performance indicators related decision problem, AAS solution approach process It is structured in stages. Brand assessment to the network process, including criteria were determined after the weights. The new tractor is in working order fictionalized for 2013 and the second-hand tractor market is made separately forecasting. in these clusters that make up the model, the examination for the new tractor; respectively towing performance, horsepower, fuel consumption, it is seen that the tire variants come forward gear options and weight criteria. If the brand color sub-criteria in consumer purchase preferences tractor was found to be the least weight. Users who prefer to make a new tractor, by weight in terms of 'performance' in the first takes into account the main criteria. When used tractors in preferred weight the criteria and sub-criteria are examined; respectively, fuel consumption, sales price, horsepower, towing performance and gear options seem to stand out in terms of the weight of the sub-criteria. Users who prefer to make a second hand tractor, by weight in terms of the 'Economy' takes into account the main criteria in the first. market shares of the analytic network process,“new”and“Second Hand”predicted tractors companies of the comparison in the estimate with the actual market shares of the sector to the real value of leadership has been observed to be quite close basis. However overlooked sector in terms of relevant studies estimate should be made to do so.