Analitik ağ süreci ile tedarikçi seçimi ve araç kiralama sektöründe bir uygulama
Supplier selection using analitic network process and application in car rental sector
- Tez No: 557769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABAHATTİN KEREM AYTULUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada çok kriterli karar verme yöntemleri ile araç kiralama sektöründe çok önemli bir yeri olan hangi marka araçla çalışılacağı belirlenmiştir. Çalışmayı yaparken karar verme teorisi, çok kriterli karar verme teknikleri ve Analitik Ağ sürecinden bahsedilmiştir. Uygulamanın başlangıç aşaması olan tedarik zinciri kavramı ve tedarikçi seçimi anlatılmıştır. Ardından uzman görüşüne dayanılarak Analitik Ağ süreci ile ilgili sektörde tedarikçi seçimi yapılmıştır. Tedarikçi seçimi yapılırken kullanılması gereken alt ve ana kriterler belirlenmiştir. Bu kriterler arasındaki ilişkiler tespit edilmiştir. Uzman görüşü aracılığıyla kriter ağırlıkları belirlenmiştir. Karar verme tekniği olan Analitik Ağ süreci, Analitik Hiyerarşik Süreç (AHP) ve Analitik Ağ Süreci (ANP)'lerini uygulayan bir destek yazılımı olan Super Decisions ile hesaplanarak en iyi tedarikçi seçimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been determined which brand vehicles will be used with multi criteria decision-making methods. According to this study, decision making theory, multi-criteria decision making techniques and Analytical Network process are mentioned. The supply chain concept and supplier selection are explained. Based on expert opinion, supplier selection was made in the sector related to Analytical Network process. The main and sub-criteria that should be used when selecting suppliers are determined. The relationships between these criteria were determined. The benchmark weights were determined through expert opinion. The analytical network process, which is a decision-making technique, has been calculated with Super Decisions, a support software that implements the Analytical Hierarchical Process (AHP) and Analytical Network Process (ANP), and the best supplier selection has been made.