Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından yapılan tespit işlemlerinin etkinlik ve verimlilik kavramları açısından değerlendirilmesi
The evaluation of detection procedures conducted by General Directorate of National Property in terms of efficiency and productivity concepts
  1. Tez No: 434753
  2. Yazar: İLHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY TÜDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Küreselleşme süreciyle; ekonomide kamu payının azaltılması, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, kamuda özel sektör yönetim tekniklerinin kullanılması görüşleri hâkim olmaya başlamıştır. Bu sürece paralel olarak Türkiye'de 2006 yılı başında, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu yürürlüğe konulmuştur. Kanunla; kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli bir şekilde elde edilmesi ve kullanılmasını sağlayacak bir yapının kurulması amaçlanmıştır. Türkiye yüzölçümünün yaklaşık % 29'unu Hazine taşınmazları oluşturmakta ve bu taşınmazların yönetiminde Maliye Bakanlığı yetkilidir. Kalkınmanın girdisi olabilecek potansiyele sahip olması açısından, Hazine taşınmazları ve idaresi için kullanılan kamu kaynaklarının etkin ve verimli yönetilmesi önemlidir. Hazine taşınmazları üzerinde tasarrufta bulunulmadan önce taşınmazın fiili durumunu belirlemek için Kurum personeli tarafından“tespit işlemi”yapılmaktadır. Bu çalışmada; öncelikle kamu yönetiminde yaşanan değişim süreci ile verimlilik ve etkinlik kavramları açıklanmıştır. Değişim sürecinin Türkiye'de kamu yönetime yansımasının örnekleri olarak; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün kadastro ile Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün arazi toplulaştırma faaliyetlerinde özel sektörün etkisi incelenmiştir. Nihai olarak Ankara İli'nin 16 ilçesinde, 2009-2013 yıllarındaki milli emlak birimleri faaliyet sonuçları gerçekleşme ve tespit girdisi verilerinden hareketle, firmaların verdiği fiyatlar ile kurum performans sonuçları karşılaştırılmış ve tespit işlemlerinin etkinlik ve verimliliği istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; Kurum hedeflerini yakalamakta yetersiz kalındığı, özel sektör faaliyetlerine göre verimli çalışılamadığı görülmektedir. Buna ilave olarak bütün analizlerde 2013 yılının en etkinsiz, 2010 yılının en etkin dönem olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları, Kurum performansının yeterli olmadığını ve özel sektörden hizmet alımı yoluyla tespit ve diğer faaliyetlerin yoğun biçimde yapılması, Hazine taşınmazları yönetimi modelinin yeniden yapılandırılması gerektiği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the globalization process, the ideas of; reducing the public share amount in the economy, utilization of the public resources in an efficient and productive way, use in public sector, of management techniques of the private sector, have started to dominate. In parallel to that process; in Turkey at the beginning of the year of 2006, the Public Finance Management and Control Law numbered 5018 was put into effect. With the law; is intended to the establishment of a structure, which shall provide the acquisition and utilization of the public resources, in an efficient, economic and productive way. 29% of Turkey's surface area measure is made up of Treasury properties and for the management of them, The Ministry of Finance is authorized. With regards to the fact that they have the potential to be input for development; the Treasury Properties, and the management of the public resources, which are used for the administration of those properties, in an efficient and productive manner, are important. Before any disposing on Treasury Properties, in order to determine the actual state of the particular property, an“detection process”is carried out by the Institution's Personnel. In this study; initially the change process experienced in the public administration and also the phenomena of productivity and efficiency explained. For the examples of the reflection of the process of change, over the public administration in Turkey; the effect of private sector on the cadaster of the General Directorate of Land Registry and Cadaster, and the land consolidation activities of the General Directorate of Agricultural Reform, have been examined. In consequence; in 16 Districts of Ankara Province, using the data of actual realization and detection input by the state property unit, in the years between 2009 and 2013, with comparing the prices given by the companies and the Institution's performance results; the efficiency and productivity of the detection processes have been analyzed by statistical methods. According to the analysis results; it has been seen that in the reaching the Institution's objectives, public sector has been inadequate, and it has not been working productively enough, compared to private sector activities. Besides; when the all analyses are checked, the conclusion has been reached that the year of 2013 has been the most ineffective, and the conclusion has been reached that the year of 2010 has been the most effective period. The results of the research, the Institution's performance is not adequate and there is an emerging need for the intensively detection and other activities through service purchasing from the private sector, the restructuring of the Treasury properties management model.