Elkondu (Çetinkaya, Kangal-Sivas) demir yatağının oluşumunun incelenmesi
Investigations on the formation of the elkondu iron deposit (Çetinkaya, Kangal-Sivas)
  1. Tez No: 434770
  2. Yazar: BÜLENT ATEŞÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Elkondu demir yatağı Sivas ilinin GD kesiminde, Kangal ile Divriği ilçeleri arasında bulunmakta olup J39-d2 pafta numaralı topoğrafik haritada yeralmaktadır. İnceleme alanının temelinde Torosların göreli otoktonunu oluşturan Alt Paleozoyik yaşlı metamorfitler (Kangal formasyonu), Üst Paleozoyik-Mesozoyik yaşlı platform türü karbonatlar (Munzur kireçtaşları), allokton konumlu Jura yaşlı ofiyolit topluluğu (Güneş ofiyoliti) bulunmaktadır. Bu birimlerin üzerine Maastrihtiyen-Kuvaterner aralığında oluşmuş bir örtü, açılı uyumsuzlukla gelmektedir. Örtünün en alt düzeyi polijenik çakıltaşı ile başlayan Maastrihtiyen yaşlı volkano-tortul (Saya formasyonu) diziden oluşmaktadır. Paleosen'de oluşan intrüzif kayalar (Divriği granitoyidleri), temeli oluşturan tektonik birimleri ve Maastrihtiyen yaşlı volkano-tortul diziyi kesmiştir. Tüm bu birimler Eosen-Miyosen yaşlı sedimanter bir istif (Sincan grubu) ve Üst Pliyosen-Kuvaterner yaşlı volkanik birimler (Yamadağ volkanitleri) tarafından açılı uyumsuzlukla örtülmektedir. Saya formasyonu bölgeye ofiyolit yerleşmesinin ardından gelişmiş olan bir çökel dizidir. Bu birim transgresif biçimde başlayarak, sığ denizelden resifale, oradan da hızla derin deniz çökel kayalarına yerini bırakan bir çökel topluluğudur. Saya formasyonu alttan üste doğru; konglomera, kumtaşı-çamurtaşı-marn ardalanması, kireçtaşı mercekleri, aglomera, tüf ve spilitik lavlardan oluşan bir dizilim gösterir. Saya formasyonu içinde yeralan Elkondu demir yatağında cevherleşme, genelde hematit-götit ve limonitten oluşmakta olup yer yer manyetit oluşumları da cevherleşmeye eşlik etmektedir. Yatakta şu anki konumu ile cevher ve yankayaçlar (Saya formasyonu) arasında tektonik ilişki gözlenmektedir. Bu çalışma bölgede yapılan eski çalışmalar ile birlikte yorumlandığında; Saya formasyonu içinde bulunan demir yataklarının Kampaniyen-Maastrihtiyen yaşlı, rift kökenli volkanik-sinsedimanter veya ekselatif sedimanter kökenli demir yatakları ile yakın akrabalıkları güncellik kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Elkondu iron deposit is located in the topographical sheet of J39-d2, between Kangal and Divriği counties at the southeastern part of Sivas province. The Lower Paleozoic metamorphic rocks (Kangal formation), which form the relative autochthon of Taurus', the Upper Paleozoic-Mesozoic platform type carbonates (Munzur limestones) and allochthonous Jurassic ophiolites (Güneş ophiolite) are located at the bottom of the study area. These units are overlain by a Maastrichtian-Quaternary cover with an angular unconformity. The lowermost layer of the cover is composed of a sequence of Maastrichtian volcano sedimentary deposit which begins with polygenic conglomerate (Saya formation). The Paleocene aged intrusive rocks (Divriği granitoids) cut tectonic units which form the basement and Maastrichtian volcano sedimentary sequence. All these units are then overlain by Eocene-Miocene aged sedimentary sequence (Sincan group) and Upper Pliocene-Quaternary volcanic units (Yamadağ volcanics) with angular unconformity above older units. Saya formation is a sedimentary sequence which developed following the ophiolitic settlement into the region. This unit is a sedimentary assemblage which begins as transgressive, then turns into shallow marine to reefal and rapidly into deep marine sedimentary rocks. Saya formation, from bottom to top, displays the succession of conglomerate, alternation of sandstone-mudstone-marl, limestone lenses, agglomerate, tuff and spilitic lava. The mineralization in the Elkondu iron deposit, which is located within Saya formation, is generally composed of hematite-geothite and limonite, and is occasionally accompanied by magnetite formations. There is observed a tectonical relationship between the ore and wall rocks (Saya formation) with its current location in the bed. The close relationship of iron deposits located in the Saya formation with Campanian-Maastrichtian aged, rift genetic, volcano syn-sedimentary or exhalative sedimentary iron deposits gain currency when this study is interpreted with previous studies carried out in the region.