İnterpolasyon Teknikleri ile Eksik Yer Radarı Verilerinin Üretilmesi
Production of Incompleted GPR Data with Interpolation Techniques
- Tez No: 434784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK SAMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzde, jeofizik yöntemler içerisinde mühendislik ve arkeolojik alanlar başta olmak üzere, gömülü haldeki yer altı yapılarının ve malzemelerin yerlerinin kazı yapılmaksızın hızlı ve yüksek doğrulukta belirlenebilmesi için yapılan çalışmalarında yer radarı (Ground Penetrating Radar – GPR) giderek önem kazanmaktadır. GPR araştırma ve uygulamalarında, yer altı yapı (anomalilerin) türlerinin ve geometrilerinin en doğru şekilde belirlenmesi hedeflenmektedir. GPR araştırma ve uygulamalarında kullanılan çeşitli yazılımlar mevcuttur. Bu yazılımların interpolasyon özelliklerinin kısıtlı olmasından ve bunun yanında verilerin eksik elde edilmesinden dolayı incelenen anomaliler için elde edilen doğruluk oranı yetersizdir. Veri toplamada yaşanan problemlerden dolayı (engebeli çalışma alanı, engeller, vb.) veriler eksik olabilmekte ve bu yüzden yer altı yapıların geometrileri net ve doğru bir şekilde elde edilememektedir. Bu nedenle anomalilerin incelenmesi eksik veriler tamamlandıktan sonra yapılmalıdır. Bu tez çalışmasında, eksik elde edilen verileri tamamlamak için bir yöntem önerilmektedir. Bu yöntem kapsamında, mevcut örnekleme, iz ve profil değerleri kullanılarak mevcut ve önerilen interpolayon teknikleri ile yeni örnekleme, iz ve profil değerleri üretilmektedir. Yapılan çalışmada farklı interpolasyon tekniklerinin GPR veri üretiminde başarısı ve doğruluğu incelenmekte ve verilerin orijinale en yakın şekilde elde edilebilmesi için uygun teknik ile ilgili öneriler sunulmaktadır. Önerilen yöntem TUBİTAK projesi kapsamında tasarlanan test sahasından elde edilen veriler üzerinde uygulanmıştır. Önerilen yöntem ile elde edilen sonuçlar, üretilen verilerin benzerliğinin %86,67 (anomalinin yoğun olarak bulunduğu veriler için) - %96,72 (anomalinin nadir rastlandığı veriler için) oranında orijinale yakın olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ground penetrating radar is becoming increasingly important in studies which determine quickly and high acuuracy location of embedded undergorund structures and materials without excavation. It is aimed to determining accurately the type and geometry of underground structure (anomalies) in GPR research and applications. There are numerous software used in GPR researches and applications. The accuracy rate of anomalies is insufficient because of limited interpolation properties of these software and also obtaining missing data. Due to problems in data collection (rough test area, obstacles, etc.), the data can be missing, and therefore the geometry of underground structures can not be obtained a clear and high accuracy. Eventually, examining of the anomalies should be done after completing the missing data. In this thesis, a methodology is suggested to complete the missing data. Within the scope of this methodology, new sampling values, traces and profiles are produced with different interpolation techniques using current sampling values, traces and profiles. The success and accuracy of different interpolation techniques is examined in the production of GPR data and the suggestions are offered about efficient techniques to obtained data as close to original. The proposed methodology was applied on data obtained from test sites designed under the TUBİTAK Project. The results obtained with the suggested methodology is shown that the similarity of the produced data is close to original at a rate of %86,67 - %96,72.