Gerçek zamanlı kovan muayene sisteminde kovan hatalarının bulunması algoritmalarının tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of the algorithms for defects detection of military cases in the real time case inspection system
- Tez No: 434785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK SAMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Mermi fişekleri 4 parçadan oluşmaktadır. Fişeği oluşturan 4 parçadan biri de kovandır. Kovanlar da kendi içerisinde kapsül, ağız ve yüzey şeklinde 3 kısımdan oluşmaktadır. Kapsül, kovan'ın arka kısmına verilen addır. Kovanlar NATO standartlarına uygun üretilmelidir. Mevcut uygulamada kovanlardaki hatalar gözle muayene yöntemi ile tespit edilmekte, hatalı kovanlar kalite kontrol görevlisi tarafından elle ayrılmaktadır. Üretim aşamasında kapsül kısmında belirli hatalar oluşmaktadır Alev deliğinin açılmamış olması, tırnak kırıkları, karakter hataları, vb. kapsül kısmında meydana gelebilecek en önemli hatalardandır. Bu hataların tespit edilmesi üretim için ciddi bir önem arz etmektedir. Bu tezin amacı kovanın kapsül kısmında meydana gelebilecek alev deliği, tırnak ve karakter hatalarının tespit edilmesi için bir metodoloji geliştirmek, geliştirilen metodolojiyi gerçek zamanlı görüntüler üzerinde uygulamak ve sonuçları değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
The military cartridge includes four elements; the case, the capsule, the ammunition and the powder. Defects may occur in the case during manufacturing. Defective cartridges must be detected and separated. Defects could occur in the parts of the mouth, the cylindrical surface and the primer part of the case. The primer is the name given to the rear part of the case. The cases must be produced in accordance with NATO standards. In current practice, defects on cases are determined by visual inspection method, defected cases are separated manually by the quality control officer. The fire hole defects, tab defects, character defects, etc. are the most important errors that may occur on the primer part of a case. Detection of these errors is of considerable importance for the production. The purpose of this thesis is to develop a methodology to determine the flame hole, nail and form defects that may occur on the capsule part of the shell, apply the developed methodology on real time images, and evaluate the results.