Alternatif hareketli çatılara göre bazı özel eğriler
Some special curves according to alternative moving frame
  1. Tez No: 434788
  2. Yazar: SİBEL ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. Tezin diğer bölümlerinde kullanılacak temel kavram ve teoremler ikinci bölümde verilmiştir. Üçüncü bölümde, Frenet çatısına göre bazı özel eğriler ve bu eğriler ile ilgili bilinen karakterizasyonlar verilmiştir. Dördüncü bölümde, bir önceki bölümde Frenet çatısına göre incelenen bazı özel eğriler, {N,C,W} alternatif hareketli çatıya göre yeniden ele alınmıştır. Tezin son bölümü tartışma ve sonuç kısmına ayrılmıştır. Yine bu bölümde, alternatif çatının sağladığı bazı avantajlar ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five sections. The first section is devoted to the introduction. Basic concepts and theorems which will be use in the other chapters of the thesis is given in the second section. In the third section, some special curves according to Frenet frame and known characterizations of these curves are given. In the fourth section, some special curves analyzed according to Frenet frame in the previous section is discussed again by moving to alternative frame {N,C,W}. The last section of the thesis is devoted to the discussion and conclusion. Moreover, some advantaged that it provides an alternative frame is stated.