3-boyutlu Öklid uzayında küresel eğrilerin geometrisi
The geometry of spherical curves in Euclidean 3-space
- Tez No: 434789
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK NEJAT EKMEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde tezin diğer bölümlerinde kullanılacak temel kavramlar ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Öklidyen düzlemde ve Öklidyen kürede front eğriler tanıtılmış ve bu eğrilerin evolütlerinin özellikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde , küresel eğrilere göre front eğri tanımlanmış ve küresel eğrilere ait front eğrinin eğrilikleri gösterilmiştir. Beşinci bölümde ise küresel eğrilere ait front eğriler araştırılmış ve bunlarla ilgili sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is introduction of thesis. In the second chapter, some basic fundamental definition and theorem has been presented. The third chapter has been devoted to presentation of front curves in the Euclidean plane and on the Euclidean 2- sphere, properties of evolutes of front curves . In the fourth chapter, according to spherical indicatrixs front curves and the curvatures belong to front curves of spherical indicatrixs have been presented. In the fifth chapter, front curves of spherical curvves have been explored and the results have been obtained about them.