Yaratma sürecinde düşünce-eylem ortaklığı ve sanatta anarşizm
The Corporation of idea-action in the process of create and anarchism in the art
  1. Tez No: 43479
  2. Yazar: CEZMİ ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. VEYSEL GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET Yaratma Sürecinde Düşünce-Eylem Ortaklığı ve Sanatta Anarşizm, başlığı altında yapılan çalışmada, yüzyılın başlarında ortaya çıkmış olan, son derece özgür alanlara yayılarak, çeşitli yaklaşımlara gövdesinde yaşama olanağı sağlayan, tümel bir alan genişliği içinde, kendine özgü beğeni yargılan oluşturan günümüz post-modern tartışmalarının da çıkış noktası varsayılan dada epistemesi, üzerine, yaratıcılık, düşünce-eylem ortaklığı üzerine, duygusal varlık alanından düşünsel varlık alanına geçiş, düşüncenin platizasyonu ve sanatta anarşi sözcüğünün aldığı anlam üzerinde durulmuştur.“Ondokuzuncu yüzyılda, daha çok maddi ve teknolojik gelişme anlamına gelen, bir ilerleme kavramına bel bağlanmış, bu yolda çaba harcanmıştı. İnsanın elde ettiği yeni güçleri akıllıca kullanıp, kul lanamayacağı konusunda daha başlangıçta, kuşku duyanlar vardır. Batı dünyası ilerledikçe, hayatın giderek parçalandığı, kentlerin ca navarca bir üstünlük ve baskı gösterisine dönüştüğü, insanın doğayla ve kendi iç yapısıyla bağlarım bir daha kuramayacak bir biçimde ko pardığı yolundaki korkular da artmaya başladı. Bunun daha iyi bir dünyanın kurulmakta olduğunun bir kanıtı olarak görenlerde vardı. Teknoloji kendi yıktıklarının üzerinde zaferle yükselecek, sanayi bolluk getirecek; bollukta, insanann birbirlerine gerekseme duyduklarını an latmaları sonucuna varacaktı. Teknolojinin nimetleriyle yeryüzü güleryüzlü bir yaşama alanına dönüşecekti. ”(Lynton 1982 : 13). Gerçek, beklentilerin tersine gelişti. Yüzyıl; yıkımların acıların, yırtılma ve parçalanmaların canlarıyla başlamıştı. Yüzyılın bulanık yıllarla başlaması, hem toplumsal değerler ve değer yargılan açısından, hem de sanatsal yaklaşımlar açısından yırtılmayı, başkaldınyı ve ölçüsüzlüğü getirmişti. İşte bu süreç te göz önünde bulundurularak anarşi kavramı, si yasal alandaki kirlenmiş anlamının dışında bir anlamda kullanılmıştır.11 Yıkıcıdır, reddedicidir ve kural tanımaz. Doğası gereği sanatın anarşist olduğuna dikkat çekilmeye çalışılmış ve yaratıcılığın Adleryen düşüncede olduğu gibi örgensel eksikliklerin bir telafisi omadığı söylenmiştir. Bütün bunlar göz önünde tutularak, uygulamalı çalışma, düşünce temeline dayalı bir projenin gerçekleştirilmesi olarak yapılmıştır. Çalışmalar; anarşistlerin bayrak rengi olan siyah üzerine, 210 x 150 boyutlarında, yedi adet yüzey çalışmasıdır. Metro yalıtım ge reci, yüzey olarak kullanılmıştır. Çalışmalar, tek tek plastik sorunların çöümlerine yönelik bir tavrı içerirken, bir yandan da yedili bir bütün olarak, anıtsal olabilmesi, bellekte yer edici ve kolay buharlaşmayan özellikleri içermesi endişesi taşmmışür.
Özet (Çeviri)
ıu SUMMARY In the study that is realized under the title,“The Corporation of Idea - Action In The Process of Create And Anarchism In The Art”it was dwelt on“dada epistemie”which was oppeared at the beginnigng of the century, which provides a possibility of living for different ap- peoaches in its body by spereading out extremely free areas, and which is assumed as the origin of todays past-modern discussions that form individual preference proper to it self in a universal wideness of area, it and also was dwelt on creativeness, the corporation of idea - action, the transition from the emotional existance area to the ideal existance area, the idea's plastisation and the meoning of the word, anarchy, in art.“In the nineteenth century, it was relied on an improvement con cept which meont as the physical and technological development and was worred hard for this aim. There were people who got suspicious yet at the begining, if the human being would use the new powers that they got as reasonable ar not. As the west world was developing, the fears about the breaking up of life geadually, the turn of the cities'to a monsteous superiority and a press show, the man's beraicing off the bords with nature and his own emotional steucture as if he will never set up it again, began to incerase. There were people who perceive this state as an evidence of setting up a better world. Technology will rise with victory on the things that it desteoyed, industry will being wi deness and wideness will come to a conclusion that the people will tell that they feel necessity to each other. With the blessing of technology, the world will become a cheerful place to live. ”(Lynton 1982 : 13) The reality developed conteary to expectations. The century had begun with the gongs of demolitions, pains, torns and smashes. The century's beginning with the turbid years had beought torn, upeising and excessiveness for both social and personal values and aetistic approaches.IV Here if the anarchy concept is taken into consideration in this pe- ocess we can see that it is used different from the soiled meaning which is used in the political area. It is destructive, refusal and it di- seegards the rules. In accordance with its nature it is atteacted at tention to the art's being anarchist and it is toid that the creativeness was not a compensation of the organic deficiency just like as in the Adlerien thought. As all of these have been bearing in mind, the applied study had been done as a realizing of a project that leaning against a base of tho ught. The studies consist of 7 pieces of surface studies with the 150 x 210 dimensions that are made on the colour, black, which is the anarchists colour of flag. The subway insulation requisite had been used as surface. While the studies include an attitude that is directed towards the solutions of the problems of plastic one by one as being a total wieh the 7 pieces it was worried about including the properties like being monumental, taking part in the memory and not eva porating easily.