Türkiye'de finansal kiralama mevzuatı ve uygulama ilşkisi
The Relation between financial leasing legislation and its implemantation in Turkey
  1. Tez No: 43478
  2. Yazar: BETÜL HASDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURETTİN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu tezin amacı Türkiye'deki finansal kiralama mevzuatı ve uygulama arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. 1985 yılında 3226 sayılı Finansal Kiralama Kanunu çıkartılmış ancak henüz sorunlar giderilememiştir. Çalışmanın birinci bölümünde“leasing”hakkmda genel bilgiler ve dünyadaki uygulamalardan örnekler verilmiştir, ikinci bölümde ise mevzuatımız ve mevcut sorunlar incelenmiştir. Son bölümde ise finansal kiralama ve sarın alma analizi ele alınarak finansal kiralamanın avantajları ve dezavantajları incelenıniştir. Finansal kiralama küçük ve orta ölçekli işletmelerin yatırımlarını finanse etmekte kullanabileceği orta vadeli bir yatırım finasman yöntemidir. Özellikle Gümrük Birliğinden en çok etkilenecek sektör olan bu tip işletmelere hızlı teknolojik gelişmelere ve rekabete ayak uydurabimeleri için sabit kira ödemeleri ve bazı vergi avantajları sunmaktadır. Araştırma şurasında gerek kiracılar gerekse kiralayanlar ile yapılan görüşmelerde saptanan en önemli sorunlar sözleşme süresi, yatırım indirimi uygulaması ve faaliyet kiralamasının uygulanamamasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The goal of this research is to search the relation between the leasing legislation and its implementation in Turkey. In 1985, The Financial Leasing Law wth number 3226 has entered into force, however the problems have not been cured yet. In the first section of the studies, general information about“leasing”and examples from its implementations in the World are given. In the second section, our legislation and the present problems are examined. In the last section, the analysis of financial leasing and selling is handled and the advantages and disadvantages of financial leasing are examined. The financial leasing is a medium termed investment financing method which can be used by small and middle-scaled enterprises. In particular, it offers fixed rental payments and some tax advantages in order for this kind of enterprises which will be the most effected sector from The Custom Union to adapt themselves to the rapid technological developments and competition. The main problems determined in the interviews made witiiin the scope of the research are contract term, invesment discount implementation and the ability to apply activity leasing.