Göz hareketlerinin geometrisi
Geometry of eye movements
  1. Tez No: 434791
  2. Yazar: ALPER ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmş ve tez konusu hakkında genel bilgiler verilmiştir. Ikinci bölümde, tezin diğer bölümlerinde kullanılacak olan ön bilgiler ve bazıkavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde göz hareketlerinin pozisyonlarını belirlemede kullanılan temel tanımlar verilmiş ve bu hareketleri temsil etmek için başvurulan dönme matrisleri, kuaterniyonlar ve dönme vektörleri gibi matematiksel araçlar tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde göz hareketlerinin geometrisi üç boyutlu dönme uzayında ve onun bir alt manifoldu olan Listing manifoldu üzerinde incelenmiş, üç boyutlu dönme uzayının ü- zerindeki Riemann metrik elde edilerek bu metrikten de List üzerindeki Riemann metrik elde edilmiştir. Göz hareketlerini yöneten iki önemli kanun olan Listing ve Donder ka- nunları ifade edilmiş ve göz hareketlerinin Lie cebrindeki karşılıklar verilmiştir. Yine bu bölümde Mori ve Maeda’nın“üç boyutlu ortogonal eksenlerin bakış açıları ve görselleşti- rilmesi”adlı makalesinden alıntı yapılarak bakış açısına örnek verilmiş, bu örnek küre metriği kullanılarak da çözülmüş ve bakış açısı hareket cinsinden yorumlanmıştır. Beşinci bölümde bu çalışmanın sonuçları ve önemli kullanım alanları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of …ve chapters. The …rst chapter is devoted to the introduction and general information about the subject of the thesis. In the second chapter, preliminaries and some de…nitions that will be needed for other section of the thesis are given. In the third chapter, the basic de…nitions that are used in determination of the position of the eye movements are given, and some mathematical instruments are introduced such as rotation matrices, quaternions and rotation vectors that are taken as references to represent those movements. In the fourth chapter, the geometry of the eye movements are examined on the three dimensional rotation space and on Listing manifold which is its submanifold, Riemannian metric that is on three dimensional space is derived and from this metric, Riemannian metric that is on the List is derived. Being the two important laws that govern the eye movements, Listing and Donder laws are expressed and the equivalents of the eye movements in Lie algebra are given. Again in this chapter by citing the article of Mori and Maeda called“Three visual angles of three dimensional orthogonal axes and their visualization”the visual angle is exempli…ed, this example is analyzed by also using sphere metric and the visual angle is interpreted in terms of movement. In the …fth chapter, the result of this study and some important usage areas are delibe- rated.