Üç parametreye bağlı iki katlı radyal çekirdekli singüler integrallerin sınırsız bölgede yakınsaklığı
The convergence of double singular integrals depending on three parameters with a radial kernel in unbounded region
- Tez No: 434796
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN İBİKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmı tezin ilk bölümünü oluşturmaktadır. İkinci bölümün ilk kısmında temel tanım ve teoremler verilmiştir. Bu bölümün ikinci kısmı ise karakteristik noktaların tanımlarına, özelliklerine ve bu noktaların oluşturduğu kümelerin aralarındaki kapsama bağıntılarına ayrılmıştır. Üçüncü bölümün ilk kısmında lineer, konvolüsyon tipli, radyal çekirdekli ve iki katlı singular integral operatör ailesinin f∈L₁(ℝ²) fonksiyonuna süreklilik noktasında, d-noktasında, Lebesgue noktasında ve genelleştirilmiş Lebesgue noktasında yakınsaklığı incelenmiştir. Bölümün ikinci kısmında ise aynı operatör ailesinin f∈L₁(ℝ²) fonksiyonuna genelleştirilmiş Lebesgue noktasında yakınsaklık hızı incelenmiştir. Dördüncü bölümün ilk kısmında lineer, konvolüsyon tipli, radyal çekirdekli ve iki katlı singüler integral operatör ailesinin f∈L₁,ϕ(ℝ²) fonksiyonuna süreklilik noktasında Lebesgue noktasında ve genelleştirilmiş Lebesgue noktasında yakınsaklığı incelenmiştir. İkinci kısımda ise operatör ailesinin f∈L₁,ϕ(ℝ²) fonksiyonuna genelleştirilmiş Lebesgue noktasında yakınsaklık hızı incelenmiştir. Son bölüm ise elde edilen sonuçların tartışılmasına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first part of the second chapter, main definitions and theorems are given. The second part of this chapter is devoted to the definitions and the properties of the characteristic points and inclusion relations between the sets which those points generate. In the first part of the third chapter, the convergence of the family of linear and convolution type double singular integral operators with radial kernels at continuity point, d-point, Lebesgue point and generalized Lebesgue point of the function f∈L₁(ℝ²) is studied. In the second part of the chapter, the rate of pointwise convergence of the indicated integral operators at generalized Lebesgue point of the function f∈L₁(ℝ²) is investigated. In the first part of the fourth chapter, the convergence of the family of linear and convolution type double singular integral operators with radial kernels at continuity point, Lebesgue point and generalized Lebesgue point of the function f∈L₁,ϕ(ℝ²) is studied. In the second part of this chapter, the rate of pointwise convergence of the indicated integral operators at generalized Lebesgue point of the function f∈L₁,ϕ(ℝ²) is investigated. The last chapter is devoted to discussion of the obtained results.