Biyomedikal uygulamalar için nanofibröz ipek fibroin/indirgenmiş grafen oksit iskelelerin üretilmesi
Nanofibrous silk fibroin/reduced graphene oxide scaffolds for biomedical applications
  1. Tez No: 434801
  2. Yazar: HANDE NALVURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR MURAT ELÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada farklı oranlarda (0,5 mg/mL, 1 mg/mL ve 2 mg/mL) indirgenmiş grafen oksit (RGO) katkılı ipek fibroin (SF) kompozit nanofiberler elektroeğirme yöntemi ile başarılı bir şekilde üretildi. Elektroeğirilmiş SF/RGO kompozit membranlar, taramalı elektron mikroskobu (SEM), X-ışınları kırınım yöntemi, (XRD), diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC), fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopi (FTIR), termogravimetrik analiz (TGA), dairesel dikroizm analizi (CD), temas açısı ölçümleri ve mekanik test (çekme testi) ile karakterize edildi. Elde edilen veriler, RGO ile SF zincirleri arasındaki moleküller arası kuvvetler sayesinde RGO içeren SF membranda ipek II yapısının arttığı belirlendi ve bu şekilde fiber yapısının mekanik özelliklerinin ve termal kararlılığının da arttığı belirlendi. Bunların yanında SF/RGO membranların biyouyumluluk çalışmaları yapıldı. İndirekt sitotoksisite deneylerinde dermal fibroblast hücreleri kullanıldı ve canlılık MTT yöntemiyle incelendi. Nanokompozit fiberlerin hücre canlılığını desteklediği görüldü. Bu çalışmada önerilen yeni, esnek ve biyouyumlu nanokompozitlerin, çevreci ve kolay bir yöntemle geliştirilmesinin biyomedikal uygulamalar için cesaret vereceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, reduced graphene oxide (RGO) nanoparticles (0.5 %, 1 % and 2 % (w/v)) were incorporated into silk fibroin (SF) and composite nanofibers were successfully fabricated by electrospinning. The structure and properties of the fibers were systematically characterized by scanning electron microscopy (SEM), X-ray diffraction (XRD), Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR), differential scanning calorimetry (DSC), thermal gravimetric analysis (TGA), circular dichroism analysis (CD), contact angle measurements and tensile tests. The investigations demonstrated that the presence of RGO in the SF matrix increased the silk II content in the composite fibers by the intermolecular forces between RGO and SF molecular chains. These newly formed interactions also contributed to the improvement of the fiber's mechanical properties and thermal stability. Further, the biodegradation behavior and biocompatibility properties were investigated to evaluate the biological performance of the SF/RGO fibers. Cytotoxicity evaluation was performed with dermal fibroblasts by MTT assay. In vitro findings indicated that the composite fibers was shown to supported cell viability. This study proposes the production of novel, flexible and biocompatible SF/RGO composite nanofibers by a green and feasible method, which could encourage the development of a series of SF/RGO-based materials for biomedical applications.