Lupaş operatörlerinin bazı özellikleri
Some properties of Lupaş operators
- Tez No: 434800
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞDELEN YEŞİLDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada Lupaş operatörlerinin bazı özellikleri incelenmiştir. Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümü olup yaklaşımlar teorisi hakkında genel bilgi verilecektir. İkinci bölümde, lineer pozitif operatörler tanıtılacak, temel özellikleri incelenecek ve süreklilik modülünün tanımı verilecektir. Ayrıca tezde kullanıcak olan bazı temel tanımlar üzerinde durulacaktır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde, Lupaş operatörü ve Lupaş operatörünün Kantorovich tipli genelleştirmesi tanımlanacak ve sağladığı özellikler incelenecektir. Beşinci ve altıncı bölümlerde ise bizim kendi çalışmalarımız olan çok değişkenli Lupaş operatörü ve genelleştirilmiş çok değişkenli Lupaş operatörü tanımlanacak; sağladığı bazı özellikler ispatlarıyla beraber verilecektir. Son olarak yedinci bölüm tartışma ve sonuç bölümüne ayrılmış olup, bu bölümde neler yaptığımız ve neler yapabileceğimiz hakkında genel bilgi verilecektir.
Özet (Çeviri)
Some features of Lupaş operators have been examined on this study. The thesis is composed of seven parts. In the first part, which is the introducton part, general informations about approximations theory will be given. In the second part, linear positive operators will be introduced, the basic features will be examined and the definition of modulus of continuity will be given. Besides, the focus will be on some basic definitions used in the thesis. In the third and forth part, the Lupaş operator and the generalization of Kantorovich type will be defined and the features that they have provided will be examined. In the fifth and sixth part, multivariate Lupaş operators, generalized multivariate Lupaş operators which are our own studies will be defined; some features they have provided wil be given with their proofs. Lastly, as the seventh part includes discussion and conclusion parts, general information will be provided about what we have done so far and what can be done more.