Erzurum ili Scarabaeoidea (Coleoptera) türleri üzerinde faunistik ve sistematik çalışmalar
Faunistic and systematic studies on the species of Scarabaeoidea (Coleoptera) in erzurum province of turkey
- Tez No: 434821
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 397
Özet
Erzurum ili Scarabaeoidea faunasını saptamaya yönelik yapılan bu araştırma 2010-2015 yıllarında ilkbahar, yaz ve sonbahar periyotlarında sürdürülmüştür.Bu çalışma sonucunda, Geotrupidae familyasından bir altfamilyaya ait bir cinse bağlı üç tür, Glaphyridae familyasından beş cinse bağlı 12 tür ve alttür, Scarabaeidae familyasından sekiz altfamilyaya bağlı 35 cinse ait 93 tür ve alttür, Trogidae familyasından bir cinse bağlı bir tür olmak üzere toplam dört familyaya ait 42 cinse bağlı 109 tür ve alttür tespit edilmiştir. Bunlar arasında, Pygopleurus cinsinden bir tür dünya faunası için, farklı cinslere ait 32 tür ve alttür Doğu Anadolu Bölgesi ve 81 tür ve alttür ise Erzurum faunası için yeni kayıttır. Yine, bu çalışmada incelenen türlerin sistematik yönden önem taşıyan vücut kısımları çizilerek, Türkiye ve dünyadaki yayılışları, örnek sayıları, toplanma yerleri ile ilgili etiket bilgileri ve konukçu bilgileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies were carried out to determine of species of the family of Scarabaeoidea in Erzurum province of Turkey during the seasons of spring, summer and autumn of 2010-2015. As a result of examination, three species of one genus of one subfamily of Geotrupidae, 12 species and subspecies of five genera of Glaphyridae, 93 species and subspecies of 35 genera of eight subfamily of Scarabaeidae, one species of one genera of Trogidae are recorded. In total, 109 species and subspecies belonging to 42 genera of four family of Scarabaeoidea are recorded from Erzurum. Among them, one species from genus Pygopleurus for the world, thirty two species and subspecies from different genus for the Eastern Anatolian Region and 81 species and subspecies for the Erzurum fauna are new record. In this study, the body parts of examined species having systematic importance were drawn. In addition, distributions in Turkey and on the world, the sample number, collection for each species investigated and host data were given.