Chemical composition, antimicrobial and antioxidant activities of the essential oils of some plant species grown in Erzurum
Erzurum'da yetişen bazi bitki türlerinin uçucu yağlarinin bileşenleri, antimikrobiyal ve antioksidan aktiviteleri
- Tez No: 434824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE AYDAN KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Mikrobiyoloji, Biology, Botany, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada Erzurum ve çevresinde doğal olarak yetişen Erigeron acer, Salvia aethiopis, Tanacetum abrotanifolium, Tanacetum coccineum bitkilerinin uçucu yağlarının in vitro antimikrobiyal ve antioksidan aktiviteleri ile uçucu yağ bileşenleri tespit edildi. Bitkilerin uçucu yağları su distilasyonu metodu ile elde edildi. Uçucu yağların bileşenleri Gaz Kromotografisi ve Kütle Spektrometresi (GC-MS) analizi ile belirlendi. Bitkilerin uçucu yağlarının ana bileşenleri, Erigeron acer için; ar-curcumene (%16,88), isolongifolene (%12,47), humulene epoksit II (%12,45), Salvia aethiopis için; α-c opaene (%34,93), germacrene D (%15,42), β-cubebene (%12,78) , β-caryophyllene (%10,53), Tanacetum abrotanifolium için; 1,8-cineole (eucalyptol) (%37,69), camphor (%18,96), borneol (%10,22), Tanacetum coccineum için; camphor (%40,12), borneol (%21,63) olarak bulundu. Uçucu yağların antimikrobiyal aktiviteleri, agar disk diffüzyon testi ile belirlendi. Bitkilerin uçucu yağlarının, test mikroorganizmalarının çoğu üzerinde antimikrobiyal etki gösterdikleri tespit edildi. Test mikroorganizmaları içerisinde uçucu yağlara karşı en duyarlı türün Streptococcus pyogenes, en dirençli türlerin ise Listeria monocytogenes ve Pseudomonas aeruginosa olduğu belirlendi. Uçucu yağların antioksidan aktiviteleri, Fe+3-Fe+2 indirgeme kapasitesi, 1,1-difenil-2-pikril-hidrazil (DPPH·) radikal giderme, 2,2´-azino-bis (3-etilbenztiyoazolin-6-sülfonik asit) (ABTS∙+) radikal giderme yöntemleri ile belirlendi. Bitkilerin uçucu yağlarının antioksidan aktivite gösterdikleri tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this work, chemical compositions, in vitro antioxidant and antimicrobial activities of essential oils of Erigeron acer, Salvia aethiopis, Tanacetum abrotanifolium, Tanacetum coccineum plants, which are naturally grown in Erzurum, were determined. The essential oils were obtained by hydrodistillation methods. Essential oil components were identified by Gas Chromatography and Mass Spectrometry (GC-MS). Major components of the essential oils of plants were found as follows: for Erigeron acer; ar-curcumene (16,88%), isolongifolene (12,47%), humulene epoksit II (12,45%), for Salvia aethiopis; α-copaene (34,93%), germacrene D (15,42%), β-cubebene (12,78%), β-caryophyllene (10,53%), for Tanacetum abrotanifolium; 1,8-cineole (eucalyptol) (37,69%), camphor (18,96%), borneol (10,22%), for Tanacetum coccineum; camphor (40,12%), borneol (21,63%). Agar disc diffusion method was used for identification of antimicrobial activities of the essential oil. The essential oils of plants exhibited antimicrobial impacts on most of the test microorganisms. It was determined that the most sensitive species is Streptococcus pyogenes, and the most resistant species are Listeria monocytogenes and Pseudomonas aeruginosa againts the essential oils. Antioxidant activities of the essential oils were tested by Fe+3-Fe+2 reducing capacity, 2,2´-azino-bis(3-ethylbenzthiazoline-6-sulfonic acid) (ABTS•+) radical scavenging, 1,1-diphenyl-2-picryl-hydrazyl (DPPH·) radical scavenging. It was detected that the essential oils of the plants showed antioxidant properties.