Bazı insektisitlerin çeşitli somatik hücrelerde in vivo ve in vitro olarak genotoksik etkilerinin belirlenmesi ve olası etkilerin kuşburnu (Rosa canina L.) bitkisine ait ekstreler kullanılarak giderilmesi
Determination of in vivo and in vitro genotoxic effects of some insecticides in various somatic cell and modulation of possible effects by using extracts of the rosehip plant (Rosa canina L.)
- Tez No: 434823
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada beş farklı insektisitin genotoksik etkileri Drosophila melanogaster'de somatik mutasyon ve rekombinasyon testi (SMART), insan periferal lenfosit hücrelerinde ise mikronükleus (MN) ve kardeş kromatit değişimi (KKD) testleri kullanılarak araştırılmıştır. Ayrıca aynı insektisitlerin olası genotoksik etkileri kuşburnu (Rosa canina L.) bitkisine ait su ve etanol ekstreleri ile giderilmeye çalışılmıştır. SMART için normal kanatlı bireylerde toplam klon frekansı negatif kontrol grubunda 0,13 (%1 DMSO) ve 0,11 (%2,5 aseton), pozitif kontrol grubunda (1 ppm EMS) ise 0,64 olarak bulunmuştur. İnsektisitlerin en yüksek uygulama grupları için bu değer profenofosda 0,26, sipermetrinde 0,28, fenvaleratta 0,31, lufenuronda 0,26 ve tetradifonda 0,14 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, genotoxic effects of five different insecticides were investigated using somatic mutation and recombination test (SMART) in Drosophila melanogaster, micronucleus (MN) and sister chromatid exchange (SCE) tests in the human peripheral lymphocyte cells. Additionally, modulation of the possible genotoxic effects of the same insecticides were studied with the water and the ethanol extracts of rosehip plant (Rosa canina L.). Total clone frequencies in normal wing phenotype individuals for SMART were found 0,13 (1% DMSO) and 0,11 (2,5% acetone) in negative control group, 0,64 in the positive control group (1 ppm EMS). These values in the highest application groups of insecticides was calculated as 0,26 in profenophos, 0,28 in cypermethrin, 0,31 in fenvalerate, 0,26 in lufenuron and 0,14 in tetradifon.