Erzurum Palandöken Baraj Gölü suyunun batık hollow fiber membran mikrofiltrasyon yöntemiyle arıtılması
The treatment of Erzurum Palandoken Dam Water with submerged hollow fibre mikrofiltration method
  1. Tez No: 434826
  2. Yazar: ARZU KOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, Erzurum Palandöken Baraj suyunun batık hollow fiber mikrofiltrasyon membranlar kullanılarak arıtılması araştırılmıştır. Membran filtrasyon tankı aynı zamanda koagülasyon tankı olarak da kullanılmıştır. Koagülant olarak Erzurum İçme Suyu Tesisinde kullanılan alüm kullanılmıştır. Membran filtrasyon kısmında ise PVDF 0,4 µm por çaplı hollow fiber membranlar kullanılmıştır. Alüm dozu, membran akısı ve geri yıkama-duraksama senaryolarının etkisi incelenmiş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma sonuçları incelendiğinde en düşük doz olan 10 mg/L alüm dozunda bile %99,79 bulanıklık, %37 TOK, %43 TN, %59 KOİ ve %40 UV254 giderimi sağlanmıştır. Çıkış suyu bulanıklık değeri ortalama 0,02 NTU olarak belirlenmiştir. İçme Suyu Arıtma Tesisi ortalama alüm dozunun yaklaşık 40 mg/L olduğu göz önüne alındığında, koagülasyon destekli batık hollow fiber membran mikrofiltrasyon sisteminin çok daha düşük dozlarda içme suyu kalite standartlarını sağladığı görülmüştür. Sonuç olarak batık hollow fiber membran sistemi klasik arıtma tesisleri ile karşılaştırıldığında daha düşük kimyasal madde dozlarında daha kaliteli çıkış suyu verdiği görülmüştür. Batık membranlı içme suyu sistemlerinin kapsadığı alan azlığı açısından da tercih edilebilir ve kolay işletilebilen bir sistem olarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, treatment of Erzurum Palandöken dam water by PVDF MF submerged membrane system was investigated. Membrane tank was used as coagulant tank at the same time. In experimental studies Erzurum Palandöken dam water was used with same alum as Erzurum drinking water treatment plant. 0,4 µm pore diameter hollow fibre membranes were used in membrane filtration part. Effect of alum dosage, membrane flux and back washing-relaxation scenarios are investigated and results are evaluated. With minimum 10 mg/L alum dosage 99,79% turbidity, 37% TOC, %TN, 59% COD and 40% UV254 removal was reached. Comparing to 40 mg/L alum dosage used in treatment plant, same drinking water quality standards are easily achieved with 10 mg/L alum dosage in coagulation supported submerged hollow fiber membrane system. As a result, submerged hollow fiber membrane systems showed better quality of effluent with less coagulant dosage. Additionally, submerged membrane systems are preferable in treatment plants with less available space and allows easy operation interface.