Plazma polimerizasyon tekniği kullanılarak uçucu yağ bileşenlerinden elde edilen ince filmlerin antibakteriyel etkilerinin ve bazı fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Invastigation of the antibacterial effects and some physical properties of polymeric thin films obtained from the essential oil components by means of using plasma polymerization technique
  1. Tez No: 434867
  2. Yazar: ÖZKAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Physics and Physics Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanomalzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, organik bileşik olan Cinnamaldehyde ve Perillaldehyde uçucu yağ bileşenlerinden radyo frekansı plazma destekli kimyasal buhar biriktirme (RF-PECVD) yöntemi kullanılarak cam altlıklar üzerinde antibakteriyel özelliğe sahip polimerik ince filmlerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen polimerik ince filmlerin morfolojik yapıları atomik kuvvet mikroskobu (AFM), filmlerin yüzeyindeki tanecik büyüklükleri ise Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanılarak belirlenmiştir. Monomer olarak kullanılan Cinnamaldehyde ve Perillaldehyde uçucu yağ bileşenlerinin ve RF-PECVD tekniği kullanılarak bu bileşenlerden elde edilen polimerik ince filmlerin Fourier Transform Infrared Spektrometresi (FTIR) ile alınan spektrumları karşılaştırılarak, monomerin moleküler yapısının polimer yapıda nasıl değiştiği incelenmiştir. Kaplamların optik band aralıkları (Eg), UV-VIS spektrofotometresi kullanılarak yapılan optik geçirgenlik analizleri yardımıyla tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen deneysel veriler, literatürdeki benzer çalışmalar ile karşılaştırılarak sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study intends to obtain antibacterial polymeric thin films on glass substrates via radio frequency plasma enhanced chemical vapor deposition process (RF-PECVD) from the essential oil components which are organic Cinnamaldehyde and Perillaldehyde compounds. The morphological structures of polymeric thin films were determined under Atomic Force Microscope (AFM), grain sizes on the film surfaces determined under Scanning Electron Microscope (SEM). By means of comparing the spectra of the essential oil components Cinnamaldehyde and Perillaldehyde used as monomers and of the polymeric thin films obtained from these components via the Fourier Transformation Infrared Spectroscopy (FTIR), it was analyzed how the molecular structure of the monomer has changed in the polymer structure. Optical bandgap (Eg) of the coatings were determined through the optical transmittance analyses employing UV-VIS spectrophotometer. The experimental data from the study were compared to the similar studies in literature and the outputs were interpreted accordingly.