Düşük sıcaklıklarda bor nitrür eldesi ve karakterizasyonu
Boron nitride obtained and characterization at the low temperatures
  1. Tez No: 434868
  2. Yazar: ERSİN DEMİRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanomalzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çok iyi kimyasal, elektriksel ve termal özelliklere sahip olmasının yanısıra düşük reaktifliliği ve ısıl, elektriksel, mekanik ve fiziksel özellikler gibi çok geniş bir malzeme nitelikleri dizisine sahip olması nedeniyle, birçok alanda uygulaması bulunan inorganik bir malzeme olan bor nitrürün düşük sıcaklıklarda eldesi önemlidir. Düşük sıcaklıklarda bor nitrür toz malzemesi eldesi için yaptığımız çalışmamızda başlangıç kimyasalları olarak H3BO3 (borik asit), NaN3 (sodyum azid) ve N2H4.H2O (hidrazin hidrat) kullanılmıştır. Bu malzemeler, yüksek basınçlara dayanıklı ve bu büyütmeler için özel olarak yapılmış otoklav içerisinde ısıl işlemlere tabi tutulmuş sonrasında ortaya çıkan ürünler son işlem olarak bol su ile yıkanarak vakumda kurutulmuştur. Elde edilen BN toz malzemesinin yapısal analizleri sonucunda hekzagonal bor nitrür yapısı elde edildiği belirlenmiştir. BN toz malzememizin EDX analizleri sonucuna göre elementel kompozisyonu B elementinin ağırlıkça oranı %29,49 olarak, N elementinin ağırlıkça oranı ise %70,51 olarak bulunmuştur. hBN toz malzemesinin morfolojik analizleri için SEM, TEM ve Zetasizer tekniklerinden faydalanılarak yapılmıştır. Granül büyüklükleri 50 nm ile 600 nm arasında değişiklik gösterdiği bulunmuştur. Yapısal ve morfolojik analizler sonucunda bor nitrür toz malzemesinin kristalize olmuş nano yapılı partikül boyutlarına sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Very good chemical, as well as having electrical and thermal properties of low reaktiflilig and thermal, electrical, because with a series represents a wide range of materials, such as mechanical and physical properties, obtained at low temperature, nitrides of boron with an inorganic material found application in many fields is important. The boron nitride powder at low temperatures as we work to achieve our initial chemicals H3BO3 (boric acid), NaN3 (sodium azide) and N2H4.H2O (hydrazine hydrate) was used. These materials are resistant to high pressure and the products formed after subjected to heat treatment in an autoclave made specifically for this enlargement process by washing with water, finally dried in vacuum. BN powder obtained as a result of structural analysis it was determined that hexagonal boron nitride structure is obtained. The weight ratio of the elemental composition of the element B by the EDX analysis results of our BN powder can be 29.49% and the weight ratio of the N element was found to be 70.51%. SEM morphological analysis of hBN powder is made by utilizing the TEM and Zetasizer techniques. Granule size has been found to vary between 50 nm and 600 nm. As a result of structural and morphological analysis of boron nitride it was determined to be crystallized with nanostructured particle size of the powder materials.