Buğdayda (Triticum aestivum L.) kuraklık stresinde α-tokoferol uygulamasının bazı fizyolojik ve moleküler özellikler üzerine etkisi
Effect of α-tocopherol treatment on some phsiological and molecular properties in wheat (Triticum aestivum L.) under drought stress
  1. Tez No: 434875
  2. Yazar: TÛBA KAVUKÇU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tahıllar ve Yemeklik Baklagiller Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Buğday tarımsal üretimde ilk akla gelen, oldukça önemli bir serin iklim tahılıdır. Bu önemli tahılın verimini sınırlandıran en önemli etken ise kuraklıktır. Bu araştırmada kuraklığa hassas Karasu 90 ve toleranslı Kıraç 66 olmak üzere iki ayrı buğday çeşidi kullanılarak PEG 6000 ile oluşturulan kuraklık stresinin [0 (saf su), -6 ve -8 bar] ve α-tokoferol uygulamasının (0, 50 ve 100 mg/L) yaprak klorofil miktarı (SPAD), hücre membran hasarı (%) ve nispi su içeriği (%) ile retrotranspozon kaynaklı polimorfizme olan etkisi incelenmiştir. Araştırma sonucunda buğdayda kuraklık stresiyle yaprak klorofil miktarı, hücre membran hasarı ve nispi su içeriği değerleri çeşitler arası farklılık göstermekle beraber her iki çeşitte de azalmış, α-tokoferol uygulamasıyla bu değerlerde iyileşme gözlenmiştir. Yine, kuraklığın retrotranspozon polimorfizminde artışa ve GTS (Genomik Kalıp Kararlılığı) oranında azalışa neden olduğu, kuraklık stresinde uygulanan α-tokoferol uygulamasının ise retrotranspozon polimorfizminde azalışa ve aynı zamanda GTS oranında artışa neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wheat that come to mind first in agricultural production is a very important cool season cereal. The drought is the most important factor restrict yield of this cereal. In this study, effects of drought stress formed with PEG 6000 [0 (distilled water), -6 and -8 bar] and α-tocopherol treatments (0, 50 and 100 mg/L) on leaf chlorophyll content (SPAD), cell membrane damage (%) and relative water content (%) as well as retrotransposon induced polymorphism were investigated using two wheat cultivars, drought-sensitive Karasu 90 and tolerant Kıraç 66. In the result of the study, leaf chlorophyll content, cell membrane damage and relative water content values were decreased in both cultivars under drought stress although there are differences between cultivars. These values were improved with α-tocopherol treatments. Also, it was determined that drought caused an increase in retrotransposon polymorphism and a decrease in GTS (Genomic Template Stability) value, but α-tocopherol treatment caused a decrease in retrotransposon polymorphism and an increase in GTS (Genomic Template Stability) value under drought stress.