Nemrut Dağı Milli Parkı'ndan rekreasyonel ve turizm amaçlı yararlanmanın ekonomik değerinin belirlenmesi: Seyahat maliyeti yöntemi uygulaması
Determining the economic value of benefiting from adiyaman nemrut mountain national park for recreational and travel purposes: Travel costs application
  1. Tez No: 434889
  2. Yazar: ÜMİT KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışma, Adıyaman İli Nemrut Dağı Milli Parkı'nın rekreasyonel ve turizm amaçlı kullanımının ekonomik değerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ana materyalini Nemrut Dağı Milli Parkı'nı ziyaret eden kişilerle yüz yüze yapılan 100 anket uygulaması oluşturmuştur. Çalışmada Nemrut Dağı Milli Parkı'nın ekonomik değerini belirlemek için Seyahat Maliyeti Yöntemi (SMY) kullanılmıştır. Modelde içsel tabakalılık ve kesikliği giderici endogenous poisson ve endogenous negatif binomial model kullanılmıştır. Gerekli istatistiksel analizler yapılmış olup rekreasyonel ve turizm amaçlı kullanım değerleri (tüketici rantı) belirlenmiştir. Bu yöntemin kullanılmasında bağımlı değişken olarak yıllık ziyaret sayısı alınmıştır. Bağımsız değişkenler ise ziyaretçinin cinsiyeti, medeni hali, ikinci işi, ev sahipliliği durumu, sosyal güvence, otomobil sahipliliği, eğitim, yıllık geliri, seyahat mesafesi doğa indeksi, bilgi indeksi, Adıyaman veya diğer illerden gelme durumu sıralanmıştır. Çalışmada her ziyaretçi için tüketici rantı 142.86 TL olarak hesaplanmıştır. Kişi başına Nemrut Dağı Milli Parkı'na ortalama yıllık ziyaret sayısı 1.24 olduğu için kişi başına yıllık tüketici rantı 177.14 TL olup, 2015 yılında ortalama olarak 32 314 kişinin ziyaret ettiği düşünüldüğünde Nemrut Dağı Milli Parkı'nın rekreasyonel ve turizm amaçlı kullanım bedeli 5 724 102 TL/yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at determining the economic value of Nemrut Mountain National Park in Adıyaman Province for recreational and tourism purposes. The main material of the study consists of face-to-face surveys conducted for this purpose with 100 people who visited Nemrut Mountain National Park. Travel Cost Method was used In this study to determine the economic value of Nemrut Mountain Natural Park. Internal layered structure- and cut-relieving endogenous Poisson model and the negative binomial models were used. The necessary statistical analysis was done and the value of recreational and tourism purposes (surplus value) were determined. The number of annual visits was choosen as the dependent variable in the model. As for the independent variables; visitors' gender, age, marital status, home ownership status, education, second job, annual income, social security, nature index, information index, travel distance, car ownership status of visitors both from Adıyaman and other provinces. The mean surplus value of each visitors was found as 142.86 TL per trip. Due to the average annual visit number of per person to Nemrut Mountain National Park is 1.24, the annual surplus value is 177.14 TL per person, and given that, on average, 32 314 people visit the Nemrut Mountain National Park each year, the cost of using the resort for recreational and tourism purposes is calculated as 5 724 102 TL/ year.