Tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetleri kapsamında tarım danışmanlarının sosyo-ekonomik durumu ve etkinliği: TR90 bölgesi örneği
Socio-economic case and event of agriculture consultant within the context of agricultural extension and consultancy: The case of TR 90 region
  1. Tez No: 434893
  2. Yazar: ELİF EKSİLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TECER ATSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmanın amacı; tarımsal yayım ve danışmanlık kapsamında çalışan tarım danışmanlarının bölgelerine sundukları hizmetleri, olanakları ve sınırlılıkları ortaya koymak, danışmanların mesleki gelişim kapasitelerini arttırmaya yönelik sorunları tespit etmek ve çözüm önerileri geliştirmek, tarım danışmanlarının sosyo-ekonomik durumu ve etkinliğini analiz etmektir. Araştırmada TR90bölgesinde 6 ildeki 243 tarım danışmanı ile tam sayım yöntemine göre anket çalışması yapılması planlanmıştır. Bazı sebeplerden dolayı 41 tarım danışmanı ankete katılamamış; 202 tarım danışmanı ile yüz yüze anket çalışması uygulanmıştır. Araştırmada sıralı logit modeli kullanılmış ve anketlerden elde edilen veriler analiz edilerek model tahmin edilmiştir. Yapılan çalışma ve araştırma bulgularına göre, bölgedeki tarım danışmanlarının %56,9'unun kadın %43,1'inin ise erkek olduğu, tarım danışmanlarının %59,9'unun 20-30 yaş arası olduğu, tarım danışmanlarının %78,2'sinin aylık gelirinin 1001-1500 TL arasında olduğu, danışmanların %49,5'i çiftçileri 15 günde bir ziyaret ettiği, tarım danışmanlarının %72,8'i tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerinin kırsal kalkınmaya olumlu katkı sağlayacağı sonuçlarına varılmıştır. Tarım danışmanlarının daha etkili bir yayım çalışması yapabilmesi için; tarım danışmanlarının ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiği, sistemde yer alan danışmanların yaşam standardını yükseltici önlemler alınarak, kendilerini geliştirmelerine olanak sağlanması, tarım danışmanlarının çiftçileri ziyaret sıklığını danışman ve çiftçilerin birlikte belirlemesi gibi öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to put forward the services,opportunities and restrictions oof agriculture consultant within the context of agricultural extension and consultancy, identify the problems in order to increase the capacity of Professional development of consultants and develop solutions, analyse socio-economic cases and event of agricultural consultants.In this research,it is planned to make a survey with a full count method in TR90 region, with 243 agriculture consultant in 6 provinces.For some reasons,41 agriculture consultants could not participate in the survey; face to face survey was made with 202 agriculture consultants.In the research, ordered logit model was used and by analyzing the data obtained from the survey, the model was estimated.Acording to the study and research data,it is cocluded that, %56,9 of agriculture consultants in the region are women and %43,1 are men ,%59,9 are between 20-30 ages, %78,2 have income between 1001-1500 TL, %49,5 visit the farmers every 15 days, %72,8 think that agricultural extension and consultancy haave positive contribution to the rural development.In order to make a more effective research; some recommendations are made as: agriculture consultants' needs should be met,provide the opportunity to develop themselves by taking measures to increase the life standard of the consultants in the system, determine the agriculture consultants' frequency of visits to the farmers together.