Batı Anadolu'da yayılış gösteren ciğerotlarının (hepaticae) taksonomisi
- Tez No: 4349
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
-76- VI. ö Z E T Bu araştırma Batı Anadolu Cigerotları'nm (Hepaticae) morfolojisi, anatomisi ve takeonomileri ile ilgili çalışmaları kapsamaktadır. İncelenen türler aşağıda listelenmiştir. Tür Piccia glauca R. sorocarpa Peboulia hemi6phaerica phaeoceros laevis Metzgeria conjugate pellia epiphylla Calypogeia arguta Cephaloziella divaricata Barbilcphczia hatcheri Cladopodiella fluitans Lophocolea heterophylla Chiloscyphus polyanthoe Plagiochila porelloides Scapania undulata Radula complanata porella baueri P. laevigata Lejeunea cavifolia L. lamacerina Or do Merchant ialer» ti M Tamilya Ricciaceae II Grimaldiaceae Anthocerotales Anthocerotaceae Metzgeriales II Metzgeriaceae Haplolaenaceae Jungermanniales Calypogeiaceae“ Cephaloziellaceae ”Epigonanthaceae M Trigonanthaceae.' Lophocoleaceae ti ıı »I plagiochilaceae Scapaniaceae padulaceae porellaceae II Le jeuneaceae II-77- Yukarıdaki listede verilen türlerden, Çanakkale-Çan ve Haniaa-Salihli 'den toplanan Lejeunea lamacerina örneği yurdumuzdan ilk defa rapor edilmekte olup Türkiye rlorasi için yeni kayıttır» Bundan başka Metzgeria conjugate, Çalypogeia arguta, Çladopodiella fluitans ve Lophocolea heterophylla 6# kare; pellia epiphylla, Scapania undulata, Radula complenata, porella baueri ve P> laevigata 11. kare; plagiochila porelloides iae hem 6» nemde 11. kare için yeni kayıt bitkiler olarak belir, lenmiştir. Bu çalışmada verilen türlerin karelere göre dağılımı aşağıdaki gibidir: Kareler Türler Piccia glauca R» sorocarpa Peboulia hemi6phaerica phaeocero6 laevia Metzgerie conjugate pellia epiphylla Calypogeie argute Cephelozielle divericata Barbilophozia hetcheri Cledopodiella fluitans Lophocolea heterophylla ChiloBcyphus polyanthos-78- Kareler Türler Plagiochila porelloideE Scapania undulata Radula complanata Porella baueri P. laevigata Lejeunea cavifolia L» lamacerina
Özet (Çeviri)
-79- VI. S U M M A R Y This investigation embodies studies on the morphology, anatomy and taxonomy of West Anatolian liverworts (Hepaticae). The species investigated are listed as follows: Species Riccie glauca R. eorocarpa Reboulia hemiaphaerica phaeoceros laevis Metzgeria conjugate pellia epiphylla Calypogeia argute Cephaloziella divaricate Berbilophozie hetcheri Cledopodielle fluitens Lophocolee heterophylle Chiloscyphus polyentho6 plegiochile porelloides Scepenie undulete Radula complanata Porelle baueri P. laevigete Lejeunee cavifolia L» lemecerine Order Marchentiales.. family Ricciaceae Qrimaldieceee Anthocerotele6 Anthoceroteceee Metzgerieles Metzgerieceee m Heploleeneceee Jungermennieles Celypogeieceee M II M H Cephelozielleceee Epignentheceee Trigonentheceee Lophocoleeceee II plegiochilaceae Scepaniaceae Radulaceae porelleceee II Lejeuneeceee II-8o. Out of the species cited ebove Lejeunee lamacerina collected from Çenekkale-Çan and Manisa-salihli is reported for the first time from Turkey and is thus a new record for the flora of Turkey. In addition, Metzperia conjugate, Calypogeia arguta, Cladopodiella fluitans and Lophocolea heterophylla are new for the grid-square 6 and pellia epiphylla t Scapania undulate, Radula complanata, porella baueri and p. laevigata for grid-square 11. plagiochila porelloides is a new record for both 6 th and 11 th grid- squares» The distributional pattern of the species described in this work is given below: Species Riccia glauca p.. sorocarpa Reboulia hemisphaerica phaeceros laevis Metzgeria conjugate pellia epiphylla Calypogeia argute Cephaloziella divaricete Barbilophozia hetcheri Cledopodielle fluitens-81- Grid-BquareE Speci ee Lophocolea heterophylla ChiloacyphuB polyanthoB plagiochila porelloides Scapania undulate Padula complanata porella baueri p. laevigata Lejeunea cavifolia L. lamacerina (