Batı Anadolu'da yayılış gösteren Capparis L. türlerinin ekolojisi üzeride araştırmalar
- Tez No: 28277
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, Batı Anadoluda yayılış gösteren Capparia türleri incelenmiştir. Güzel görünüşlü çiçekleri, diken halinialmış stipülleri çok tohumlu etli kapsüla tipi meyveleri ve ginofor yapısının bulunmasıyla tipik olan Capparia genusundaki taksonomik karışıklıklara açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Sonuçta, Batı Anadolu'da C. apinoaa ve C.oırata türlerinin yayılış gösterdiği, varyete düzeyinde bir ayırım yapmanın ise doğru olmayacağı kanısına varılmıştır. Bu sonuçlar morfolojik ve anatomik bulgularca da desteklenmiştir. Dünya üzerinde geniş yayılış gösteren bu bitkiler, yüksek ısıya ve kuraklığa dayanıklıdırlar. Genellikle bünyesi kumlu- tınlı, hafif -orta alkali topraklarda yetişirler. Bu toprakların kireççe ve organik maddece zengin olduğu, tuzluluk etkisinin ise olmadığı saptanmıştır. Çalışılan lokalitelerden alınan bitki örneklerinin ve toprak örneklerinin, azot ve fosforca zengin olduğu bulunmuştur. Bitki örneklerindeki azot, fosfor, potasyum miktarları ile, toprak örneklerindeki azot, fosfor, potasyum miktarları arasında ilişki olup olmadığı istatistiki olarak incelenerek regresyon eğrileri ve korelasyon katsayıları elde edilmiştir. C. apinoaa ve C. ova ta türlerinin toprak üstü kısımlarının özellikle çiçek tomurcuklarının proteince zengin olduğu saptanmıştır. Çalıştığımız türlerin tohumdan ve vejetatif tohumlardan üretimleri araştırılmıştır. En iyi çimlenme sırt tarafından delinip GA3 uygulanan tohumlarda görülmüştür. Bir çok ülkeye ihraç edilen Capparia çiçek tomurcukları, hem ilaç, hem de çeşni verici olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Capparia species distributed in West Anatolia have been investigated in this study. The taxonomical situation of Capparia has been enlightened with the help of its attractive flowers, spiny stipules, fleshy many seeded capsular fruits and gynofor. It has been concluded that there is no need for a division of Capparia apinoaa and Capparia o vat a; which show a distribution in West Anatolia; into varieties. These results are supported both by morphological as well as anatomical features. These plants are resistant to high temperature and drought, showing a wide distribution in the world. Soils supporting these are of sandy-loam texture and of slightly medium- alkaline nature. They are rich in organic matter and CaCC>3 contents. Salinity effect is not visible at all both soils and plants collected from different localities are rich in phosporus and nitrogen contets. Statistical analysis of N, P and K contents of soils and plants was done and regression as well as correlation values obtained. Above ground parts in particular flower buds are rich in protein content. The productive potential of our species from seeds and vegetative parts was too investigated. The best germination was obtained from the seeds pricked on the dorsal side and put in different GA3 solutions. Capparia flower buds are exported to many countries and used both as medicine as well as a condiment.