Rekonstrüksiyon uygulamaları kapsamında Boğaziçi yalılarının otele dönüşümü
Transform of bosphorus mansions into hotel as part of reconstruction applications
  1. Tez No: 434900
  2. Yazar: YALINAY KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE YILDIRIM GÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Rekonstrüksiyon ve yeniden işlevlendirme tarihi yapıları kullanarak korumak için başvurulan yöntemlerdendir. Birçok tarihi yapıda olduğu gibi İstanbul'da Boğaziçi Yalılarının korunması için de bu uygulamalar söz konusu olmaktadır. Bu çalışma, rekonstrüksiyon uygulamaları kapsamında Boğaziçi yalılarının otele dönüşümünü incelemek ve iç mekandaki etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Buradan yola çıkarak ortaya çıkan sorunların koruma kapsamında ele alınması çalışmanın hedefini oluşturmaktadır. Bu bağlamda seçilen iki Boğaziçi yalısının özgün mimari yapısı incelenerek, rekonstrüksiyon sonrası mekânsal yapıları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemine ilişkin bilgiler giriş bölümünde yer almaktadır.“Tarihi Yapılarda Koruma Kavramı”başlığı altında ilk olarak koruma yöntemlerine değinilmiş, bunlardan“Yeniden İşlevlendirme”ve“Rekonstrüksiyon”kavramları ayrı alt başlıklar altında incelenmiştir.“Tarihi Yapılarda Koruma Sorunları”ve“Koruma ile İlgili Yasa ve Yönetmelikler”ikinci bölümün diğer alt başlıklarıdır. Üçüncü bölümde“Konaklama Yapıları”başlığı altında kavramsal araştırmaların yanı sıra otellerin mekânsal açıdan değerlendirilmesi yer almaktadır. Dördüncü bölümde İstanbul Boğaziçi Yalılarının tarihçesi, mimarisi ve işlevsel açıdan analizi yapılmıştır. Çalışma konusunun örneklerle incelendiği beşinci bölümde Debreli İsmail Paşa ve Rasim Paşa Yalılarının rekonstrüksiyon uygulaması kapsamında otele dönüşümü incelenmiştir. Bu bölümde örnek yapıların yalı ve otel olarak kullanımları mekânsal açıdan kendi içinde ve karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın altıncı ve sonuç bölümünde örnekler ışığında otel olarak yenden işlevlendirilen Boğaziçi Yalılarının rekonstrüksiyon uygulamaları kapsamında mekânsal açıdan irdelenmesine ilişkin saptamalar yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reconstruction and refunctioning are methods of using historical structures to protect them. These applications are concerned for protecting Bosphorus Mansions in İstanbul as well as for many historical structures. The purpose of this study is to investigate the conversion of Bosphorus Mansions into hotels in terms of reconstruction applications and to determine impacts on interior. Handling problems arising from this within the scope of protection is the goal of this study. In this context, it is comparatively analyzed that spatial structures of these mansions after reconstruction and the original architecture of the two selected Bosphorus Mansions are examined. The study consists of six chapters. The purpose of this study, content and the method information is in the first part. In“The Concept of Conservation on Historical Structures”part protection methods are stated,“refunctioning”and“reconstruction”concepts are examined in subtitles.“Conservation problems in Historical Structures”and“Laws and Regulations about Conservation”are subtitles of the second part. In the third part under“Accommodation Structers”title conceptual researches and evaluation of hotels in terms of spatial. In the fourth part the architecture, history and functional analysis of Istanbul Bosphorus Mansions are made. In the fifth part, the subject of the study is analyzed with examples; reconstruction processes of Debreli İsmail Paşa Mansion and Rasim Paşa Mansions are examined. In this part, usage of example structures as hotel and mansion is investigated in terms of spatial and comparatively. In the last part of the study, Bosphorus Mansions that are reconstructed and refunctioned as hotels, are examined with examples and it is tried to make determinations about these processes.