Antibiotic resistant Pseudomonas sp. BIOMIG1 protects susceptible bacteria from disinfectants
Antitibiyotik dirençli Pseudomonas sp. BIOMIG1 duyarlı bakterileri dezenfektanlardan korur
- Tez No: 434901
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ULAŞ TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Benzalkonyum klorürler (BAK), birçok ticari dezenfektanın aktif maddesidir. Yakın bir zamanda, BAK'lara karşı oldukça dirençli ve bu bileşikleri yüksek konsantrasyonlarda bile parçalayabilen Pseudomonas sp. BIOMIG1 bakterisi izole edilmiştir. Bu araştırmanın amacı BIOMIG1'in antibiyotik direncini belirlemek ve BAK içeren dezenfektanların etkisini nasıl değiştirdiğini anlamaktır. BIOMIG1, E. coli ve Serratia marcescens'in 18 antibiyotiğe karşı olan direnci makro seyrelme ve E-test metotlarıyla belirlenmiştir. BAK dirençli bakterilerin antibiyotiklere de direnç göstermesi BAK direnci ve antibiyotik direnci arasında bir ilişkili olabileceğini göstermiştir. Bakterilerin antibiyotik parçalama potansiyeli test edilmiştir. BIOMIG1 antibiyotiklerden hiçbirini parçalayamazken Serratia marcescens amoksisilin ve penisilin g'yi parçalayabilmiştir. Son olarak, BIOMIG1'in ortamda bulunmasının E.coli'nin BAK direnci üzerindeki etkisi belirlenmiştir. Deneylerde Domestos BAK kaynağı olarak kullanılmıştır. Deneyler sıvı besiyeri içerisinde gerçekleştirilmiştir. E coli yalnızken 4 mg/L ve üzeri başlangıç BAK konsantrasyonlarında büyüyemezken, BIOMIG1 varlığında E. coli test edilen en yüksek konsantrasyon olan 125 mg/L başlangıç BAK konsantrasyonunda bile büyüyebilmiştir. İnkübasyon sonucunda BIOMIG1 bulunduran kültürlerde BAK'in tespit edilememesi, BAK'in BIOMIG1 tarafından etkisiz hale getirildiğinin ve böylelikle E. coli'nin büyüyebileceği uygun bir ortamın BIOMIG1 tarafından sağlandığının bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
Benzalkonium chlorides (BACs), are one of the biocides that are active ingredients of many disinfectants. A novel bacteria Pseudomonas sp. BIOMIG1 which is resistant to BACs and degrade BACs at high concentrations has recently been isolated. The objective of this research is to evaluate antibiotic resistance of BIOMIG1 and elucidate the impact of BIOMIG1 on the efficacy of BAC containing disinfectants. Tolerance of BIOMIG1s, E. coli and Serratia marcescens against 18 antibiotics was measured by using macro dilution and E-test methods. BAC resistant bacteria were more resistant to tested antibiotics than BAC susceptible bacteria which suggested that BAC resistance favor antibiotic resistance. Antibiotic biodegradation potential was tested in shake-flasks. While BIOMIG1 did not biodegrade antibiotics, Serratia marcescens degraded amoxicillin and penicillin g. Lastly, BAC susceptibility of E.coli, in the presence of BIOMIG1 in co-culture was investigated. Domestos® was used as BAC source. Experiments were performed in liquid medium. While E. coli alone was survived up to 4 mg/L initial BAC, it survived at up to 125 mg/L initial BAC in co-culture which suggested that BIOMIG1 protect E. coli from disinfectant.