Yeni bir P&O tabanlı MPPT algoritması tasarımı ve performansının testi
A new P&O based MPPT algorithm designing and performance testing
  1. Tez No: 434924
  2. Yazar: SEDAT BAKIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİD MAHMUT ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, atmosfer dışı ışınım şiddetlerini kullanarak maksimum güç noktası (MPP-Maximum Power Point) takibi yapan yeni bir boz-gözle (P&O-Perturb and Observe) algoritması tasarlanmıştır. Algoritma, karmaşık güneş paneli modellerine ve matematiksel hesaplama yöntemlerine ihtiyaç duymayan bir yapıya sahiptir. Tasarlanan P&O algoritması, geleneksel P&O algoritması ile birlikte MATLAB/Simulink ortamında hazırlanmış bir platformunda test edilmiştir. Bu testlerde tasarlanan P&O algoritmasının geleneksel P&O algoritmasına göre daha küçük bozma oranıyla çalışmasına rağmen daha kısa sürede maksimum güç noktasını yakaladığı tespit edilmiştir. Önerilen P&O algoritması küçük bozma oranıyla çalıştırılabildiğinden güç kaybı azalmakta ve geleneksel P&O algoritmasına göre yüksek enerji verimliliği elde edilebilmektedir. Ayrıca güneş panelinin kısmi gölgelenmeye maruz bırakıldığı durumda önerilen P&O algoritmasının global MPP'yi yakalayabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a new P&O type maximum power point tracking (MPPT) algorithm which is use extraterrestrial irradiance is designed. The algorithm has a simple form and it is not required complex photovoltaic panel (PV) models and mathematical calculation methods. The proposed P&O and traditional P&O algorithms are tested in a platform designed on MATLAB/Simulink. In this tests, it is determined that even though the proposed P&O algorithm is run small perturbation, its' MPP catch time is less than traditional P&O algorithm. To the proposed P&O algorithm can be run for small perturbation, high energy efficiency is obtained because of decreasing power losses. In addition to the proposed P&O algorithm can be reached global MPP in case of partial shading on PV panel.