Zeytin tanelerinin ayıklanması için gerçek zamanlı optik ayırıcı sisteminin geliştirilmesi
The development of real-time optical seperator system for olive sorting
  1. Tez No: 434933
  2. Yazar: SALİH KİRAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Zeytin hasadı sonrasında elde edilen ürünler son tüketiciye hitap edilecek şekilde olmamakta ve pazarlama sürecine geçmeden önce bir takım işlemlerden geçirilmesi gerekmektedir. Zeytinin pazarlanmasını kolaylaştırmak için şekil ve boyut yönünden belirli bir ebatta ve renk yönünden ise istenen görünümünde olmalıdır. Farklı renkte olan zeytin tanelerinin ayıklanması gerekmektedir. Zeytin tanesi ayıklama işlemi insan gücü ile yapıldığında zaman kaybı ve iş gücü kaybı yaşanmaktadır. Bu yüzden zeytin tanelerinin ayrılmasında makine kullanma gereksinimi duyulmaktadır.Bu tez çalışmasında gerçek zamanlı görüntü işleme teknikleri kullanılarak zeytin tanelerinin şekil ve renk temelli sınıflandırılması ve ayrılması amaçlanmıştır. Zeytin tanelerinin gerçek zamanlı optik ayrıcı sistem tarafından ayrıştırılması ile hem zamandan hem de insan gücünden tasarruf edilmesi planlanmaktadır. Böylece zeytin işleyen işletmeler geliştirilen bu sistem yardımı ile son tüketici için daha temiz ve daha kaliteli bir ürün sunabilecektir. Bu çalışmada gerçek zamanlı optik ayırıcı bir makine prototipi geliştirilmiş ve zeytin tanelerinin başarılı bir şekilde sınıflandırıldığı ve ayıklandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Products obtained after the harvest of olives are not convenient for final consumers, before entering the marketing process olives need to be passed through a number of processes. Olives must be in a certain size in terms of shape and size and color should be in the desired to facilitate the marketing of olives. Olives must be sorted in terms of color. When olive sorting process is executed by human hand, there is a loss of time and manpower. Thus, an automatic machinery system is need to be used for sorting of olives.In this study, the shape-and color-based classification of olives are aimed by using real-time image processing techniques. Time and manpower saving are planned by implementing a real time optic separation based system for sorting olives. Thus, a cleaner and more quality product will be provided for end consumer and olive processing companies with this system. In this study, a real-time optical sorting prototype machine and software were developed and then olives were sorted successfully.