Nükleer tıpta kullanılan 111In, 86Y ve 68Ge elementlerinin radyoizotoplarının TALYS 1.6 ile incelenmesi
111In, 86Y and 68Ge elements investigation TALYS 1.6 of radioisotopes used in nuclear medicine
- Tez No: 434932
- Danışmanlar: PROF. RIDVAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Radyoizotop üretimi pahalı ve zaman alan bir süreçtir. Tesir kesiti hesaplamaları bu pahalı sürecin umut veren üretim yollarının belirlenmesine kılavuz olur. Bu çalışma da nükleer tıpta kullanılan 111In, 86Y ve 68Ge radyoizotoplarının üretimine yardımcı olabilecek nükleer reaksiyon tesir kesitlerinin TALYS 1.6 ile incelenmesi amaçlanmaktadır. Radyoizotopların üretilmesi ise tıpta kullanılan radyoizotopların oluşturulan nükleer reaksiyon yardımıyla çeşitli parçacık hızlandırıcıları ve reaktörlerde üretilebilir. Bu pahalı sürecin maliyetini azaltmak için tesir kesitlerin bilinmesi önem taşır. Bu çalışma ile tesir kesitlerinin benzetim programlarının yardımıyla hesaplanması problemi ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Radioisotope production process is expensive and time consuming. Cross section calculations will guide the identification of promising ways of production of this expensive process. This study also used in nuclear medicine 111In, 86Y and 68Ge to help the production of radioisotopes is aimed to study the nuclear reaction cross section with TALYS 1.6. Radioisotopes, nuclear reaction generated with the help of radioisotopes used in medicine can be produced in various particle accelerators and reactor. In order to reduce the cost of this expensive processes it is important to know the cross-section. In this study, these cross sections will be calculated with the help of simulation programs to address the problem.