Radyo frekansı saçtırma yöntemi ile Titanyum Nitrür (TiN) ince filmlerin üretilmesi ve bazı fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Radio frequency and methods sputtering Titanium Nitride (TiN) investigation of generation of thin films and some physical properties
- Tez No: 434939
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Özet:Bu çalışma kapsamında titanyum nitrür (TiN) ince filmler radyo frekansı saçtırma yöntemi ile cam tabanlar üzerine depolanmıştır. Elde edilen ince filmlerin mikro yapıları ve yüzey morfolojisi X - ışınları difraktometre (XRD), atomik kuvvet mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak incelenmiştir. Filmlerin kalitatif analizleri ise enerji dağılımlı X - ışını spektroskopisi (EDX) ile yapılmıştır. Ayrıca UV-Vis spektrofotometri cihazı ile optiksel geçirgenlikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT:In this study, titanium nitride (TiN) thin films were deposited on glass substrates with Radio Frequency Sputtering method. The microstructure and surface morphology of thin films were analyzed with X-ray diffractrometer (XRD) , Atomic Force Microscopy and Scanning Electron Microscope(SEM).The qualitative analysis of films were made with Energy Dispersive X-ray Spectroscopy(EDX). Also the optical transmission of films were determined with UV-Vis Spectrophotometer