Toryum hedef çekirdeğinin nükleer reaksiyon tesir kesitlerinin asimetri bağımlı skyrme potansiyeli kullanılarak incelenmesi
Invesitigation of the asymmetry dependent skyrme nuclear reaction cross section using thorium target core
- Tez No: 434942
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünya Toryum rezervleri Uranyum rezervlerinden üç kat daha fazla olduğu tahmin edilmektedir. Bu nedenle, literatürde rapor edildiği gibi Toryum'un gelecekte yakıt olarak kullanılması planlanmaktadır. Bu çalışmada, Toryum (232Th) hedef çekirdekleri için Skyrme Hartree Fock yöntemi kullanılarak SKa yoğunluk parametre setleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar, Tel ve ark. (2003, 2008) [1,2] ve Bychkov ve ark. (1982) [3] tarafından geliştirilen (n, p) ve (n, 2n) nükleer reaksiyon tesir kesit formüllerinde yaklaşık 14.5MeV ve r=4.8fm'lik çekirdek çapı için kullanılmıştır. Elde edilen (n, 2n) tesir kesit sonuçları tartışılmış ve daha sonra literatürden elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Karşılatırma sonucunda sonuçların Tel ve ark. (2003, 2008) [1,2] elde edilen deneysel sonuçlarla uyumlu iken Bychkov ve arkadaşlarından (1982) [3] elde edilen sonuçlarla uyumlu olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
World Thorium reserves are estimated to be three times than that of Uranium. Thorium is therefore planned as fuel in the future as reported in the literature. In this study, the SKa density parameter sets were calculated for the target nucleus of Thorium (232Th) element using Skyrme Hartree Fock method. Results obtained from calculations. Results from this calculation were used for the (n, p) ve (n, 2n) cross section formula developed by Tel et al. (2003, 2008) [1,2] and Bychkov et al. (1982) [3] around 14.5 MeV energy and nuclei radius of 4.8fm. The data from (n, 2n) reaction cross section data using two formula have been discussed and then compared with data obtained from literature. As a results, data from Tel et al. (2003, 2008) [1,2] formula show good agreement with the experimental data from literature, while Bychkov et al. (1982) [3] formula are not good agreement with literature data.