Yıldızlarda 10 MeV'e kadar gerçekleşen (p,γ), (p,α) nükleer reaksiyon tesir kesitlerinin incelenmesi
Examination of (p,γ), (p,α) nuclear reaction cross sections that occur in stars up to 10 MeV
- Tez No: 434941
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Evrenin ilk oluşumu sürecinde anakol yıldızların evrimleşmesi için yıldızlarda meydana gelen p-p zinciri ve CNO döngüsünün bilinmesi gereklidir. Bu çalışmada, EMPIRE ve TALYS bilgisayar kodları kullanırak 10 MeV'e kadar p-p zincirindeki ve CNO döngüsündeki 7Be(p,)8B, 12C(p,)13N, 13C(p,)14N, 14N(p,)15O, ve 15N(p,)15O için (p,) ve (p,) uyarılma fonksiyonları özetlenmiştir. Hidrojen yakan yıldızlarda nükleer füzyon tesir kesitleri üzerine hesaplanan verileri EXFOR'dan elde edilen TENDL - 2014 ve ENDF/B-VII verileriyle kıyaslanmıştır. Hesaplama sonuçlarının, literatürden teorik hesaplamalar ve deneysel verileri ile oldukça iyi bir uyum içerisinde olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The knowledge of the proton - proton (p-p) chain and Carbon, Nitrogen, Oxygen(CNO) cycle are required for the evolution of main sequence stars during the early formation of the universe. In this study, we summarized the excitation functions of (p,γ) and (p,)reactions for 7Be(p,)8B, 12C(p,)13N, 13C(p,)14N, 14N(p,)15O, and 15N(p,)15O in p-p chain and CNO cycle using EMPIRE and TALYS computer codes up to 10 MeV. The calculated data on nuclear fusion cross sections in hydrogen-burning stars were compared with theoretical TENDL-2014 and ENDF/B-VII data from EXFOR. The calculation results show closed agreement between the theoretical calculations and the experimental data from literature.