Teknolojide beklenen gelişmeler etkisinde 2030 yılında deniz mayın harbinin geleceği üzerine teknoloji öngörüsü
The technology foresight based on the future of naval mine warfare in 2030 from the perspective of technologic developments.
  1. Tez No: 434960
  2. Yazar: ONUR SELMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNULLAH ÖZBEK, PROF. DR. TARIK BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında teknoloji öngörüsü tanımı üzerinde durulmuş; teknoloji öngörüsünün nasıl yapıldığı, hangi tekniklerin kullanıldığı ve özellikle silahlı kuvvetlerin konsept oluşturma ve geleceğe dönük stratejik karar alma mekanizmalarında kullanılabilirliği irdelenmiştir. Türkiye'nin en önemli teknoloji öngörü çalışması olarak kabul edilen, TÜBİTAK koordinatörlüğünde hazırlanmış“VİZYON 2023”teknoloji öngörü raporu ve deniz mayın harbi konusunda dünyada kendini kabul ettirmiş ülkelere ait teknoloji öngörü çalışmalarının sonuçları incelenerek; geleceğin kritik teknolojileri belirlenmiştir. Bu kritik teknolojilerden yola çıkılarak, deniz mayın harbi uzmanı 10 kişilik bir grupla yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak, yüz yüze görüşme yapılmıştır. Yapılan mülakat sonucunda elde edilen veriler, morfolojik analiz yöntemi ile ortak bir senaryoya dönüştürülmüş ve deniz mayın harbinin 2030 yılındaki geleceği tasvir edilmeye çalışılmıştır. Bu yöntem; daha önceden hazırlanmış teknoloji öngörüsü raporlarının bilimsel verileri incelenerek, TSK bünyesinde uzun vadeli stratejik kararlar alınması ve gelecek senaryoları oluşturulmasında kullanılabilecek, hibrit bir modelleme olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has focused on the definition of technology foresight; how it is done, which techniques are used to create the concept for especially the armed forces and the availability of strategic decision-making in the future are discussed. Technology foresight report which is accepted as the most important technology foresight study of Turkey, has been prepared under the coordination of TÜBİTAK,“VİZYON 2023”and technology foresight studies of countries which proven themselves in naval mine warfare; have been analyzed and critical technologies of the future have determined according to results obtained from the analysis. Based on these most critical technologies, a group of 10 naval mine warfare experts have been interviewed face to face with using structured interview technique. The data which was obtained from the results of interviews, converted to a common scenario with morphological analysis and the future of naval mine warfare in 2030 has been attempted. This method has been proposed as a hybrid model can be used to take the long-term strategic decisions in the TAF (Turkish Army Forces) and to create future scenarios as scientific datas of previously prepared foresight reports are analyzed.