Hadâiku'r-Ravhi ve'r-Rayhân fî Ravâbî Ulûmi'l-Kur'an'da tefsir yöntemi -âl-i imrân sûresi örneği-
The tafsir (commentary) method in hadâiq al-Rawhi wal-Rayhân fi Rawâbi Ulûm al-Qur'an (example of surat ali imran)
- Tez No: 434976
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİL ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tefsirle meşgul olan müfessirlerin hedefi Kur'an'ı anlaşılır kılmaktır. Her dönemde farklı yöntem ve yaklaşımlarla Kur'an tefsir edilmeye çalışılmıştır. Son yüzyılda gerek metot gerek anlayış ve gerekse içerik açısından tefsirde önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Bu yöntem tartışmaları günümüzde de devam etmektedir.1930 yılında dünyaya gelen ve hayatta olan El-Hererî, İslamî ilimlerin hemen her dalında eserler yazmıştır. Tefsir alanında yazdığı Hadâiku'r-Ravhi ve'r-Rayhân fi Ravâbî Ulûmi'l-Kur'an isimli tefsiri XX. yüzyılın sonunda yazılan önemli tefsirlerden biridir. Yöntem ve içerik açısından araştırılması gereken bir tefsirdir. Biz el-Hererî'nin söz konusu tefsirini (Âl-i İmrân sûresi örneğinde) Kur'an ilimleri ve tefsir yöntemi açısından incelemeye ve özellikle de tefsirin öne çıkan yanlarını tahlile gayret ettik. Rivayet ve dirayeti özünde toplayan bu tefsir, kendine özgü bir yöntemle yazılmıştır. Münasebetten kıraat vecihlerine, irâbdan belagate, şiir ile istişhaddan neshe, ahkâm tefsirinden, içtimâî ve işârî tefsire, dilbilimsel tahlillerden Kur'an'ın i'cazına kadar her konuya yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of commentators is to make the Qur'an understandable. The Qur'an is being studied to be understood in different methods in every period. In recent century, there have been important changes in tafsir in terms of method, understanding and content. This discussion of methods is still continuing today. Born in 1930 and still living, al-Harari wrote many books in almost every branch of Islam. His work the "Tafsir (Commentary) Method In Hadâiq Al-Rawhi Wal-Rayhân Fi Rawâbi Ulûm Al-Qur'an, Example of Surat Ali Imran, is an important tafsir written at the end of XX. century. It is a tafsir that is necessary to be studied in terms of method and content. We studied his tafsir in terms of method, content and Ulum al-Qur'an, and tried to analize its important aspects. The tafsir, which embodied riwayat and dirayat, is written in a unique way. The tafsir has many thing in it such as; munasabat, Qiraat styles, i'rab, balagat, şiir (poem), istishhad, naskh, Ahkam tafsir, social and sufi tafsir, linguistic analysis and İ'jaz al-Qur'an.