Plastik sanatlarda ölüm teması
The Death theme in the plastic art
  1. Tez No: 43498
  2. Yazar: SEVİNÇ AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. VEYSEL GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET Toprağı evcilleştiren onun üzerinde egemenlik kuran bireye, toprağın sallandığını duyumsatan teknolojik gelişme ve özellikle üstüste yaşanan yitimlerle, bireyi iç yalnızlığına sürükleyen iki dünya savaşı, ' ölüm'ü yeniden sanatın önemli temalarından biri haline getirdi. Freud cansız varlıktan sonra ortaya çıkan canlı var lığın, bir önceki durumuna dönme eğiliminde olduğunu söylerken, canlı organizmanın psikolojik açıdan da ölüme yakınlığını ortaya koymaya çalışır. Kuramsal çalışmada ölüm teması, ölme, öldürme ve intihar olmak üzere, üç ana başlık altında incelendi. Ortaçağ ' da ölüm, tanrısal bir varlıktı ve yaşamdan öç alıyordu. Bu dönemde ölüm, genellikle elinde orak taşıyan bir iskelet olarak canlandırılırken, bugün, Beuys ' ta keçe ve içyagıyla ölüme göndermeler yapıldığı görülür. ölüme ilişkin biçimlerin, çoklukla Sembolistler ta rafından geliştirildiğini ve kullanıldığını söylemek gerekir.Dışavurumcularsa, ölümün kucağında yaşadıkları için belki de, ölümün dışında, ölüme yakın olmanın getirdiği 'acı 'yi da resimlediler. Bazen de Goya'nın 'üç Mayıs infazları'nda olduğu gibi, tamamen siyasi nedenlerle öldürülen- kurşuna dizilen- insan resimleriyle karşılaşılır. Yıkıcı, yok edici (katabolik) yapısı incelendiğinde.dada run bir intihar eylemi olduğu savı güç kazanır.Temelini 'karşı olmaya' dayayan bir hareket, doğaldır ki, kendisine de karşı olacak ve kendisini yok edecekti.Yine 'çarmıha gerili İsa' resimlerinin temelinde, yeryüzüne îsa bedeninde gelen ve öldürülen Tanrının bir anlamda intihar ettiği ve bu resimlerin de bu intiharı belgelediği söylenebilir. Bu düşünsel altyapı, çalışmada, temel oluşturacak biçimde ele alınmış ve sonuçlandırılmaya çalışılmıştır. Yukarıda anlatılanlar, hem kuramsal çalışmada, hem de uygulamada açımlayıcı özellikler taşır. Uygulamalı çalışmada; oluşturulacak bütünlük etkisi üzerinde yoğunlaşılmış yüzey parçalamaları, tanımlanabilir ve tanımlanamayan formlar ve figür, öncelikle kavram taşıyıcısına dönüştürülmüştür. ölüm teması, kum, toprak boya ve benzeri malzemeler kullanılarak ve ölüm temasının, kendi özel geçmişine sürekli referanslar göndererek bir dizi çalışma biçiminde gerçekleştirilmiştir. ölüme ilişkin göstergelerden biri olan kum, bir organizmayı oluşturan hücre gibidir, bu hücrelerin biraraya gelişleri doğal bir bütünlük ve güç oluşturur. Kumla elde edilen yüzey, dokunma isteği oluşturan bir dokusallığa sahiptir. Birimsel tekrar, ölümün kendine özgü mistik yanını ortaya çıkarmakta, oluşturulan bu atmosfer, düzenli bir sırayı izlemektedir. Bu sıralamayı oluşturan dizide, baştan İİsona doğru ritmik bir hareket vardır. Bu ritme göre yapıtın değerlendirilmesi ya da izlenmesi, kavramsal anlamı bakımından önemsenmiş ve sıçramalarda bu endişe göz Önünde tutulmuştur. Bir bakıma, ölüm meleklerine kadar sıçraya sıçraya giden bu mistik yapılanmada, ölüm meleği olarak uçmadan önce, bir süre ölüm yaşanmaktadır. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY The technological development which tames the soil, sets up sovereignty on earth and which experienced the individual the shaking of earth and the first and the second world war which drag the individual to his own loneliness especially by living the losts successively has made the“death”one of the important theme of art again. While Freud tells that the living existance is in the tendency to turn back to the preceding state, he tries to being up the closeness of the living organism to death from the psychological point of view. In the theoretical study, the death theme was examined in the three main title: dying, killing and suicide. In the Middle Ages the death was a divine existance and was getting revenge from the life. In this period while death was usually imagined like a skeleton which was carrying a reaping hook in its hand, today in Beuys studies it can be seen that theree are references to death by felt and suet. We must tell that the forms felated with death have been developed and used by symbol ists. Perhaps, as the expressionists were lived in the death embrace, they illustrated the“pain”which is brought by being outside death and being near death. Sometimes, like in the Goya's i vwork named“Third of May Executions ”we can confronted with the human beings arts who were killed or executed by shoooting because of political reasons. When the destructive, removable (catabolic) structive of“dada”is examined the proposition that“dada”is a suicide action becomes more strength. An action that based its basic on“beings against”would also be against to itself naturally and would destroy itself again, in the basic of“The Crucifixion of Jesus”arts it can be said that God who came to earth in the body of Jesus and then was killed, committed suicide in a way and these arts document this suicide. This ideal substructure has been taken up to form a base and has been tried to conclude. The explanations above have annotation properties both in theoretical studies and in application. In the applied study, it was intensified on the effect on integrity that will be formed, the surface smashes, forms and figures that can be defined and not defined, were before all else, transformed into a concept carrier. The death theme was realized in a series of studies by using sand, soil-paint and similar materials and by sending continual referenced to the death theme's private past. The sand which is one of the indicator relating to vdeath, is like a cell that form an organism, the coming together of these cells forms a natural integrity and power. The surface that is got with sand has a sensa of unitary brings out the death's mystic side which is proper to its own and the atmosphere which is formed like this follows a regular order. In this series that formed the order there is a rhythmic action from the beginning to the end. According to this rhythm the utilizing or the following of the work has been considered important from the conceptual meaning point of view and the leaping for this worry has been taken into consideration. In one way, in this mystic structure in which there is a startling to the death angels, the death is experienced before flying as a death angel. VI