İlkokul Öğretmeni Yetiştirme Programı'nın öğretim elemanı, öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi
The Evaluation of the four year Primary School Teacher Training Program, which has been put into practice in Turkey recently in accordance with the viewpoints of instructors, teachers and students
- Tez No: 43497
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAY SENEMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Türkiye'de uygulamaya konulan dört yıllık öğretim süresine sahip ilkokul öğretmeni yetiştirme programının öğretim elemanı, öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada; sınıf öğretmeni adaylarının sahip olmaları gereken özellikleri kazanma düzeyleri, hu özelliklerin sınıf öğretmeni yetiştirme programındaki hangi derslerle kazandırıld i ğı, sınıf öğretmeni yetiştirme programında bulunan derslerin gereklilik düzeyi ve hu derslerin geliştirilmesine dönük görüşlerle sınıf öğretmeni yetiştirme programının geliştirilmesine ilişkin öğretim elemanı, öğretmen ve öğrenci görüşlerine dayalı öneriler belirlenmeye çalışılmıştır, Araştırmanın örneklemlni, sun F öğretmeni yetişti ren öğretim kurumlarında görevli öğretim elemanları, yeni mezun öğretmenler ve son sınıf öğrencileri oluştur maktadır. Araştırmaı'a bilgi toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Sınıf öğretmeni adaylarının yeterlik alanlarına ilişkin verilerin analizinde frekans, yüzde ve aritmetik ortalama kullanılmıştır. Buna göre, sınıf öğretmeni yetiştirme programıyla sınıf öğretmeni adaylarının genel kültür, alan bilgisi, öğretimi planlama ve uygulama yeterlikleri“kısmen yeterli”düzeyde kazandırılmaktadır. Buna karşılık ilkokul programında bulunan derslerin öğretimi yeterliği“yeterli”düzeyde kazandırılmaktadır. Sınıf öğretmeni adaylarının yeterlik düzeyleri tüm özellikler dikkate alındığında“kısmen yeterli”düzeyde bulunmaktadır. iii \Sınıf öğretmeni adaylarının yeterliklerine ilişkin görüşleri bakımından öğretim elemanı, öğretmen ve öğrenci görüşleri arasında bütün özellikler bakımından fark olup olmadığı Çok Değişkenli Varyans Analizi tekniği ile test edilmiştir. Sınıf öğretmeni adaylarının her bir alandaki yeterliklerine ilişkin olarak öğretim elemanı, öğretmen ve öğrenci görüşleri arasında fark olup olmadığı tek yönlü varyans analizi tekniği ile test edilmiştir. Grup görüşleri arasında farklılığın anlamlı bulunduğu durumlarda farkın kaynağı Duncans Multiple Range Testi ile test edilmiştir. Sınıf öğretmeni adaylarının yeterliklerine ilişkin görüşleri bakımından tüm özellikler dikkate alındığında, öğretim elemanı, öğretmen ve öğrenci görüşleri. arasındaki fark anlamlı bulunmaktadır. Bu farklılık öğretim elemanlarının öğretimi planlama ve uygulama yeterlik alanlarına ilişkin görüşlerinin diğer grup görüşlerinden daha yüksek olma sından kaynaklanmaktadır. Sınıf öğretmeni adaylarının yeterliklerini hangi derslerle kazandıklarına ilişkin veriler frekans ve yüzdeye dayr lı olarak analiz edilmiştir. Sınıf öğretmeni adaylarının genel kültür yeterliklerini kazandıran dersler programdaki genel kültür dersleridir. Sınıf öğretmeni adaylarının öğretimi planlama ve uygulama yeterlikleri sınıf öğretmeni yetiştirme programındaki formasyon dersleri ile kazanılmaktadır. Sınıf öğretmeni adaylarının alan bilgisi yeterlikleri ile ilkokul progra mında bulunan derslerin öğretimi yeterliklerinin kazanıl dığı dersler ise alan bilgisi dersleridir. Sınıf öğretmeni yetiştirme programındaki derslerin gerekli olup olmadığı ve geliştirilmesine ilişkin görüş ler frekans ve yüzdeye dayalı olarak analiz edilmiştir. ivBuna göre sınıf öğretmine yetiştirme programındaki Türk Tarihi, Türkiye Coğrafyası, Türk Kültürü, Türk Bili, Rehberlik ve Ruh Sağlımı, İlkokul Programı Geliştirme, Resim-tş, Resim-îş Yazı Öğretimi, Müzik Öğretimi, Beden Eğitimi ve Oyun, Beden Eğitimi ve Oyun Öğretimi, İlkokul lar İçin Matematik, Matematik Öğretimi, Okuma-Yazma Öğretimi, Okullarda Gözlem, Okullarda Uygulama ve Staj“çok gerekli”olarak gösterilmektedir. Aynı zamanda bu derslerin kredileri artırılarak kapsamlarının gelişti rilmesi önerilmektedir. Buna karşılık Temel Fizik ve Temel Kimya dersleri“gereksiz”görülmektedir. Araştırmada öğretim elemanı, öğretmen ve öğrenci- lerce sınıf öğretmeni yetiştirme süresinin dört yıllık eğitimden sonra bir yıl köy ve şehir okullarında ücretli uygulamaya dayalı olması ve derslerin öğretiminin kuram- uygulama etkileşimi içerisinde gerçekleştirilmesi öneril mektedir. Sınıf öğretmenliği programına dahil edilmesi gereken dersler olarak Birleştirilmiş Sınıflarla Öğretim, İletişim, Dinleme-Konuşma-Dinleme, Halkla İlişkiler, Alanıyla İlgili mezuniyet tez çalışmaları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, it has been aimed to evaluate the four-year primary school teacher training program, which has been put into practice in Turkey recently, in accordance with the viewpoints of instructors, teachers and students. In the research, the level of qualification gaining a trainee should have, the lessons in the program helping the trainee acquire these qualifications, the necessity level of the lesson in the program, the views related to develop these lessons and the suggestions to develop primary school teacher training program have been pointed out in accordance with the viewpoints of the teaching staffs, teachers and students. Tlı e exempli ft cations of the research consist of the instructors employed in primary school teacher training institutions, new graduate teachers and last year students of these schools. In the research, the questionnaire developed by the researcher has been applied as a means of knowledge gaining. Frequency, percentage and the aritmetic mean have been used in the analysis of the data with relevance to the sufficiency fields of the trainees. According to the results, general culture, branch knowledge, the sufficiency of the planning of teaching and practising have been given to the trainees in a“partly sufficient”level by means of the primary school teacher training program. Meanwhile, the qualifications to teach the lessons in primary school program have, been given in a“sufficient”level. When considering all aspects, viit has been seen that the level of sufficiency of a trainee Is“partly sufficient”. One-way variance analysis method has been used to test the possibility whether there is and difference among the viewpoints of the instructers, teachers and trainees with related to the sufficiency of the primary school teacher trainees in each field. In the situations when there is difference among the groups, the source of the difference has been tested by means of Duncan's Multiple Range Test. When considering all aspects of the views related the sufficiency levels of the trainees, it has been seen that there is difference among the viewpoints of the instructors, teachers and students. This difference derives from the fact that t he average viewpoints of the instructors about the planing of teaching and practice sufficiency are higher than the average viewpoints of the other groups. The data related to the fact that which lessons help the trainees acquire the sufficiencies have been analyzed with frequency and percentage. The lessons which provide the trainees with the general culture sufficiency are the general culture lesson in the program. The sufficiency of the trainees in the planning of teaching and practice has been acquired by means of professional study lessons. The branch sufficiency of the trainees and the sufficiency to teach the lessons in the prinu?ry school program have been given by branch lessons. The ideas about the necessity of the lessons in the teacher training program and the viewpoints related viito the development of the program have been analyzed with frequency and percentage. According to this, Turkish History, The Geography of Turkey, Turkish Culture, Turkish Language, Guidance and Psychological Health, Primary School Curriculum and Development Art and Craft, Art and Craft-Teaching Handwriting, Physical Education and Play, Teaching of Music, Teaching of Physical Education and Play, Mathematics for Primary Schools, Teaching of Mathematics, Teaching of Reading and Writing, Observation at Schools, Teaching practice and training period have been found“very necessary”lessons in primary school teacher training program. At the same time, it has also been suggested ttiat the hours of these lessons should be increased and the contents must be developed. However, Basic physics and Basic chemistry have hi3en seen“unnecessary”. In the research, Lt has been suggested by the instructors, teachers and students that after four-year education of the trainees, there should be one-year salaried practice period at village and at primary shools and that the lessons should be given in theory-practice relation. Teaching in combined classes, Communication, Speaking-Listening-Speaking, Public Relations and Graduation Thesis have been stated as the lessons which should be added to the primary school teacher training p r g r a m. viii